Zákon proti týrání psů, který vláda schválila v květnu, nyní opět zpřísňuje. Mnoho chovatelů si totiž našlo způsob, jak zákon obcházet. Podle novely, kterou dnes schválili poslanci, by měl chov zvířat nahlásit veterinární správě každý, kdo bude mít doma tři a více chovných fen. Štěňata by měla být nově čipována do tři měsíců po narození. Zákon ještě musí schválit Senát a podepsat prezident.
Zásadní změna bude v hlášení počtu fen Státní veterinární správě. Doteď chovatelé hlásili chov na správu od pěti fen, nyní budou povinni feny registrovat již od tří. Novela také počítá se změnou v nahlašovací povinnosti jednoho člena domácnosti - aby se tak předešlo obcházení zákona formou přepisování fen na ostatní členy domácnosti. Podle Obránců zvířat mohl mít dosud každý čtyři feny a hlásit je tím pádem nemusel.
Na nahlášení počtu fen i případné uhynutí některé z nich pak budou mít nově majitelé sedm dní. Štěňata by měla mít fena maximálně třikrát za dva roky. Stejná pravidla by se mohla týkat i chovu koček.
„Chovatelé chovy hlásí, aktuálně těchto chovů o pěti a více fenách evidujeme více než 1000. V současné době za nenahlášení chovu o pěti a více fenách hrozí fyzické osobě pokuta do výše 20 000 Kč, pokud jde o podnikatele, tak až 300 000 Kč,“ uvedla Státní veterinární správa. Pokud novela vejde v platnost, zvýší se maximální výše pokuty na půl milionu korun.
Změna v čipování
Dosud platný zákon z roku 2017 také stanovuje, že štěně musí být označeno mikročipem nejpozději v době prvního očkování proti vzteklině. V prosazeném návrhu od poslankyně ANO Moniky Červíčkové je změna v termínu prvního očipování. Podle něj musí být každé štěně označeno před předáním novému majiteli. Tedy do tří měsíců věku.
Červíčková se snažila prosadit i zákaz provozování útulků, které nespolupracují s obcemi. Podle ní by se útulek mohl starat o opuštěná zvířata jen po dohodě s obcí. Proti tomuto návrhu byl například někdejší ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) a Marian Jurečka (KDU-ČSL) s tím, že je nemoudrý a problematický. Návrh odmítli i i poslanci SPD nebo TOP 09.
„Na tento zákon bude ještě navazovat zákon na ochranu týrání zvířat. Takže to bude celá sada opatření, které budou. Já jsem přesvědčen, že to pomůže,“ uvedl pro Zpravodajství TV Prima ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).
Podle Obránců zvířat novela zákona nepomůže
Členové organizace Obránci zvířat ale na rozdíl od Tomana optimismem nehýří. „Obávám se, že k žádnému zásadnímu zlepšení situace nedojde. Hlavní problém množíren je, že fungují v ilegalitě a registrační povinnost často ignorují. Nepomůže tedy ani zpřísnění, kdy je nutné hlásit chovy tří a více fen místo pěti, protože ilegální množírny je prostě nenahlásí," uvedl Ivo Krajc ze Spolku obránců zvířat. Dodal, že ani „čipování nemusí pomoci, protože množitelé často prodají štěňata ještě dříve, než k očipování dojde.“
Novelu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident. Nová pravidla by mohla začít platit už v polovině prosince.
Množírny stále pokračují. Chovatelé našli způsob, jak zákon obejít
Letos v květnu vláda schválila zákon proti týrání zvířat, který definuje a zakazuje množírny. Je to krok správným směrem, nicméně nejde o zákon všemocný. Chovatelé si totiž našli způsob, jak ho jednoduše obelstít a v množení zvířat pokračovat dál. Obchod s domácími mazlíčky tedy stále neskončil.