Ministerstvo průmyslu chystá ostrý úder proti takzvaným šmejdům. Bude se týkat prodeje jakéhokoli zboží nebo služeb přes telefon a uvažuje se i o zpřísnění podomního prodeje. Co se chystá?
Marie Suchá je jedním z typických příkladů obětí takzvaných šmejdů. Jezdila na předváděcí akce, podlehla i nabídkám přes telefon a nakonec se dostala do dluhové pasti, kde jí samotné zbylo 500 korun na celý měsíc.
Právě takovým případům chce zamezit ministerstvo průmyslu a obchodu. Připravuje změnu legislativy, která cílí na nevyžádané telefonáty. Napálený totiž ve většině případů vůbec neví, že ústní smlouvu po telefonu uzavírá.
„Pokud by občan po telefonu odsouhlasil, že by chtěl uzavřít smluvní vztah, tak by ale smlouva byla platná teprve poté, co by ji podepsal v písemné podobě, aby měl dostatek času na to, aby si v klidu doma smlouvu prostudoval,“ vysvětlila mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová.
V plánu je i omezení podomního prodeje
Podpisem se přitom rozumí stvrzení smlouvy nejen písemnou formou, ale i elektronicky například přes e-mail nebo datovou schránku. Nová pravidla chce ministerstvo spustit už příští rok. „Já doufám a věřím, že to pomůže. Pokud to tedy zvládnou naši páni poslanci a konečně řeknou to svoje kouzelné ‚ano’, tak věřím tomu, že spousta spotřebitelů bude zachráněna,“ myslí si předsedkyně Sdružení obrany spotřebitelů Gerta Mazalová.
Podobně jako prodej po telefonu chce ministerstvo omezit i podomní prodej, a to především kvůli rostoucímu počtu takzvaných energetických šmejdů, kteří lidem nutí nevýhodné smlouvy na energie. Některá města už obcházení domů zakázala. Tam, kde ale zákaz neplatí, chce ministerstvo použít podobný model jako u telefonů. Tedy že by smlouva neplatila hned, ale až po jejím prostudování.