Další otazníky kolem těžby lithia: Firma je prý nedůvěryhodná, sídlo má v daňovém ráji
Kolem těžby lithia v České republice se objevily další otázky. Podle analýzy neziskové organizace Good Governance má firma European Metal Holdings (EMH), se kterou Česko podepsalo memorandum o těžbě, nejen nejasnou vlastnickou strukturu, ale navíc je její hlavní sídlo na Britských Panenských ostrovech- tedy v daňovém ráji. To připustila ve svém vyjádření i sama společnost s tím, že její akcie jsou registrovány na burzách v Austrálii a Británii.
Nezisková společnost Good Governance vidí zásadní riziko projektu těžby lithia na českém území ve spolupráci ministrů s těžařskou společností European Metal Holdings. European Metal Holdings Limited má totiž být registrovaná v Austrálii, kde má pouze statut takzvané zahraniční společnosti s omezenou právní způsobilostí. Společnost, se kterou ministerstvo průmyslu podepsalo Memorandum o porozumění, tak má být pouze odštěpným závodem neaustralské firmy European Metal Holdings Limited BVI, která má sídlo na Britských Panenských ostrovech.
„Je absurdní, že se současní politici snaží o formalizovanou spolupráci v takto zásadním projektu se společností se sídlem zapsaným v daňovém ráji, u které nevíme, kdo, vyjma jejích manažerů s drobnými podíly, jsou její skuteční majitelé“, upozornil předseda Good Governance Lukáš Wagenknecht.
EMH uvedla, že je firmou sídlící v daňovém ráji
Společnost EMH v pátek ve vyjádření uvedla, že je firmou sídlící na Britských Panenských ostrovech (BVI) a její akcie jsou registrovány na burzách v Austrálii a Británii. Má australské podnikové registrační číslo a platí v Austrálii daně. „Nedávno jsme změnili stanovy, abychom v rámci vstupu na londýnskou burzu zohlednili britské právní požadavky pro firmy obchodované na burze. European Metals Holding Limited je firmou regulovanou burzovními zákony v Austrálii a Británii, takže zde neexistuje žádný prostor pro korupci atd.,“ uvedla EMH. Doplnila také, že domicil BVI je historickým odkazem z doby, kdy byla firma založena, aby hledala železnou rudu v Africe.
Na vlastnickou strukturu EMH podle Good Governance se můžete podívat zde.
„Britské Panenské ostrovy jsou jedním z nejvíce netransparentních daňových rájů. Není zde veřejný přístup do obchodního rejstříku, nelze získat z takového rejstříku výpis, nelze ověřit existenci ani základní informace ani přímé akcionáře společnosti EMH z Britských Panenských ostrovů,“ upřesnil Wagenknecht. Podle stanov společnosti je akcionářem společnosti a právním vlastníkem jejích akcií ten, kdo je zapsán v seznamu jejích akcionářů. Nicméně tento seznam je dle jeho vyjádření neveřejný a podle stanov ho pro společnost vede tzv. registrační agent Rawlinson & Hunter (offshorová poradenská společnost).
To, co společnost obchoduje na australské a britské burze, prý nejsou akcie australské společnosti, ale „depozitní certifikáty“ společnosti z Britských Panenských ostrovů. Tuto informaci má EMH uvádět i na svých webových stránkách a v prospektech, kterým tyto depozitní certifikáty uváděla na australskou burzu. „EMH ve svém prospektu uvádí, že depozitní certifikáty k akciím společnosti z Britských Panenských ostrovů obchodovaných na australské burze ASX jsou vysoce rizikové,“ upozornil Wagenknecht.
Ministerstva si téma přehazují jako „horký brambor“
Redakce Primazprávy.cz se snažila získat i reakci ministerstva průmyslu a obchodu. „Ministerstvo průmyslu a obchodu podepsalo Memorandum o porozumění se společností, již licenci vydalo ministerstvo životního prostředí,“ uvedl mluvčí resortu František Kotrba s tím, že firma se k sídlu na Britských Panenských ostrovech už vyjádřila. Ostatní otázky, jako například jak česká strana prošetřila vlastnickou strukturu společnosti nebo na základě čeho byla vybrána, delegovali na ministerstvo životního prostředí.
Odeslali jsme proto ty samé otázky i tomuto resortu. Nicméně ani tentorkát jsme se konkrétních odpovědí nedočkali. „Ministerstvo životního prostředí s firmou EMH nikdy nic nepodepsalo a neuzavřelo. Ani jí nevydalo žádné rozhodnutí. Toto učinilo ministerstvo průmyslu a obchodu,“ uvedl zase Martin Čihák z ministerstva životního prostředí a doporučil nám, abychom se s otázkami obrátili na MPO.
Autor: Daniela Soukalová, ČTK