Další střet zájmů v Hospodářské komoře? Viceprezidentka Bartoňová Pálková na kandidátce ANO

Viceprezidentka Hospodářské komory ČR Irena Bartoňová Pálková má co vysvětlovat. V úterý se dvěma dalšími členy nejužšího vedení vyzvala k rezignaci prezidenta Komory Vladimíra Dlouhého. Důvodem je jeho údajný střet zájmů kvůli vládou posvěcené kandidatuře do čela OECD. Sama Bartoňová Pálková má přitom v krajských volbách kandidovat za vládní hnutí ANO.

Na kandidátce pro volby do Středočeského kraje, jejíž kopii má redakce zpravodajství TV Prima k dispozici, figuruje Irena Bartoňová Pálková na druhém místě. Lídryní zůstává současná hejtmanka a středočeská předsedkyně hnutí ANO Jaroslava Pokorná Jermanová. „Ano, jsem na kandidátce Středočeského kraje, což je ale samospráva a není tato kandidatura v konfliktu zájmů s výkonem funkce viceprezidentky Hospodářské komory ČR,“ potvrdila pro zpravodajství TV Prima textovou zprávou Irena Bartoňová Pálková.

Podle ní je její kandidatura v pořádku i proto, že „samospráva nevyjednává s vládou o všeobecných podnikatelských zájmech“ na rozdíl od prezidenta Komory. Vladimír Dlouhý je navíc na funkci generálního tajemníka Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj vládním nominantem, což jej podle Bartoňové Pálkové staví do jasného střetu zájmů.

Viceprezidentka Hospodářské komory ČR nicméně stále nemusí mít pozici dvojky na kandidátce hnutí ANO pro středočeské krajské volby jisté. „Nějakou kandidátku máme, ale je neoficiální. Kdo je dneska na pětapadesátém místě, může být zítra klidně na druhém,“ reagovala středočeská krajská manažerka hnutí ANO Romana Fischerová.

Pokud ale hnutí ANO Irenu Bartoňovou Pálkovou pro krajské volby potvrdí i oficiálně, nebude to její první aspirace na politickou funkci. Již v roce 2013 kandidovala do Poslanecké sněmovny za Stranu soukromníků České republiky a o tři roky později do Senátu za Občanskou demokratickou stranu, a to v obvodu č. 22 Praha 10. Ani v jednom případě neuspěla, v senátních volbách skončila v prvním kole se ziskem zhruba devíti procent hlasů na šestém místě. V minulosti přitom ostře kritizovala někdejší viceprezidentku Hospodářské komory Martu Novákovou za to, že přijala funkci ministryně průmyslu a obchodu ve vládě Andreje Babiše.

Irena Bartoňová Pálková v úterý vyzvala prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého k rezignaci na svou funkci, jelikož se stal vládním kandidátem na post generálního tajemníka OECD. To Bartoňová Pálková považuje na střet zájmů neslučitelný s výkonem šéfa jednoho z klíčových zaměstnavatelských svazů. K výzvě se připojili ještě další dva viceprezidenti Komory, a to Bořivoj Minář a Roman Pommer. Podle informací, které má zpravodajství TV Prima k dispozici ale za trojicí „rebelů“ z širšího vedení nikdo z Komory nestojí.

Petr Musil

Tagy: