Už přes měsíc spolu sledujeme kauzu znečištěné vody na Slánsku a obrovský úhyn ryb. Teď vzali případ do rukou zoufalí majitelé rybníků a ovocnáři, kteří se bojí kontaminovanou vodou zalévat stromy. Podle slánské radnice je stále vše v normě.
Při pohledu na místo, kde se červený potok vlévá do Blahotínského rybníku, běhá z barvy vody až mráz po zádech. Navíc je v okolí cítit neuvěřitelný zápach a objevují se tam další mrtvé ryby. Ostatně na to už přes měsíc upozorňujeme.
Slánský místostarosta, který má na starost právě životní prostředí a byl radnicí vyslán na místo na kontrolu, žádný problém nezjistil. „Kvalita vody čistá, nezapáchající, bez řas. Na hladině plavou zrníčka pilu, úhyn živočichů nezjištěn. Přitom voda přitéká přes přepad v horním rybníku čistá a nezapáchající,“ tlumočil místostarosta Slaného Pavel Zálom zastupitelům.
S jeho zjištěním se ale neshodují záběry, které štáb zpravodajství FTV Prima natočil jen pár dnů předtím, že měla kontrola proběhnout. „Tak si myslím, že asi pan místostarosta měl hodně tmavé brýle, když neviděl tu močůvku, ten kal, tu hrůzu v tom potoce,“ uvedl ochránce přírody Václav Duchek.
Podle místostarosty Slaného byl na rybníku jen pyl. „Já vám můžu ukázat fotodokumentaci, že voda byla čistá a na hladině plavaly jenom usazeniny pylu a květů. Žádná uhynulá ryba tam nebyla,“ hájil se na zastupitelstvu Zálom.
Přestože místostarosta na zastupitelstvu tvrdil, že žádné limity z čističky překročeny nebyly, ryby v okolí Červeného potoka stále umírají a v okolí Blahotic se stále šíří neuvěřitelný zápach. Vše budeme i nadále sledovat.
„Já jsem to u sebe počítal s náklady přes půl milionu a to nepočítám nějaké trofejní ryby,“ doplnil majitel Žižického rybníku Tomáš Jelen. „Zkuste se v tom vykoupat nebo zkuste to pít. Ta zvířata v tom žijí vlastně celý den, celý rok. Nemají možnosti v podstatě kam jít,“ uzavřel myslivec Antonín Žáček.