Ženy, které chtějí darovat vajíčko, aby tak pomohly jinému páru k vytouženému potomkovi, musí projít řadou zdravotních procedur. Přitom to vůbec nejdůležitější je čeká hned na začátku – genetické vyšetření kvůli závažným dědičným smrtelným nemocem. Podle expertky má tyto vlohy každý pátý člověk.
Dárkyně vajíček musí před samotným zařazením do registru projít genetickými testy. Ty vyloučí, zda nejsou „přenašečkami“ smrtelných dědičných nemocí. Pokud je žena například přenašečkou cystické fibrózy, což je smrtelná nemoc postihující dýchací a trávící soustavu, nebo spinální muskulární atrofie, při které zase dochází k postupnému ubývání svalstva, což vede k problémům s dýcháním, je automaticky z programu vyřazena. Testování těchto dvou závažných chorob je povinné.
V dalších případech může darovat vajíčko pouze páru, který není přenašečem stejné genetické choroby, jakou má v sobě ona. „Průměrně jeden z pěti zdravých lidí je skrytý přenašeč vlohy pro závažné recesivně dědičné onemocnění. Pokud jsou oba partneři přenašeči vlohy pro stejné onemocnění a předají oba zároveň tuto vlohu svému dítěti, bude postižené,” vysvětluje vedoucí genetického programu Kliniky GENNET Monika Koudová.
O komplexní testy mají zájem hlavně cizinci
U dárkyň, které už prošly na klinikách testováním, genetici nejčastěji nacházejí sklony k nedostatečné přeměně vitaminu H, který pomáhá tělu metabolizovat tuky a sacharidy, a je spojován i se správnou funkcí nervového systému. „Dosud provedenými testy jsme u partnerských párů i dárkyň zjistili vlohy k vrozené hluchotě, poruchám zraku, neurologickým i metabolickým vadám,“ doplňuje Koudová.
Klinika dokonce nabízí neplodným párům program, v jehož rámci u dárkyň testují 78 genů, které mohou způsobit více než 60 chorob. „Pokud k nám přijde neplodný pár a potřebuje darované vajíčko, díky tomuto testování jsme schopni vybrat to nejvhodnější, “ vysvětlil vedoucí lékař kliniky Reprofit Pavel Otevřel.
Účelem je předejít tomu, aby došlo ke kombinaci genů dárkyně a neplodných párů, které by v budoucím potomkovi mohly zažehnout nepříjemné nemoci. „O komplexní testy mají zájem především páry z ciziny, kde je podobné testování zcela běžné,“ uzavřel Otevřel. Podle vědeckých studií se pravděpodobnost, že se potkají dva přenašeči vlohy pro stejné onemocnění, pohybuje mezi 1–2 %.