Demokracie není jen házení lístků do urny. Rozhovor s aktivistou Mikulášem Minářem

Mikuláš Minář

Rozhovor s Mikulášek Minářem (předseda spolku Milion chvilek pro demokracii)

„Filip bezostyšně lže, ANO je korporativistický projekt autoritářského typu a my společnost nerozdělujeme,“ tvrdí Mikuláš Minář, předseda spolku Milion chvilek. Vzdávat se nehodlá a začíná s další vlnou protestů.

Milion chvilek v minulém roce požadoval po premiérovi odstoupení z funkce. Ultimátum dostal do 31. prosince 2019. Babiš ale neodstoupil, a proto spolek pokračuje dál a podniká další kroky k tomu, aby svůj cíl naplnil. Na tiskové konferenci, která proběhla 7. ledna, oznámil další vlnu protestů. Hlavním cílem je ale to, aby v příštích parlamentních volbách v roce 2021 vyhrála „demokratická“ strana.

Podle slov Mikuláše Mináře je Babiš v obrovském střetu zájmů. „Vlastní Agrofert a významná média. Vadí nám samozřejmě i takové věci, jako že lže. To ale není tak hrozné jako to, že si podmaňuje celou státní správu a tuto republiku,“ řekl předseda spolku. Řešení je podle nich jasné. Babiš má odstoupit nebo vyřešit svůj střet zájmů. A na otázku, zda budou pokračovat i ve chvíli, kdy pan premiér vyhraje i následující volby, odpověděl, že ano.

Problém nemáme jen s ANO, ale i s SPD a komunisty

Velký problém mají představitelé spolku i s KSČM. Nikdy se prý neodstřihli od své komunistické minulosti. „Jejich předseda Filip bezostyšně lže a řekl, že jsme stáli za kybernetickým útokem na benešovskou nemocnici, což hovoří za vše,“ řekl aktivista Minář. Strana SPD jim vadí kvůli jejím rasistickým názorům a hnutí ANO je vůbec největší hrozbou. „Je to totiž hnutí jednoho muže, skoro bychom mohli říct firma. V tomto smyslu je to jen korporativistický projekt autoritářského typu,“ dodal.

Společnost nerozdělujeme

Představitelé si stojí za tím, že společnost nerozdělují. Že za rozdělování společnosti může někdo naprosto jiný. „Někteří politici včetně našeho prezidenta se někdy chovají jakoby účelově chtěli tu společnost rozdělovat. Spíš mám pocit, že místo toho, aby tu společnost uklidňovali, tak ji naopak provokují,“ dodal Minář. Největší problém je podle něj právě v tom, že je pan premiér ignoruje a nebere jejich argumenty vážně. „Tím, že ale on do nás dál šťouchá a provokuje, jsou i lidi stále víc a víc naštvaní,“ řekl.

Tagy: