Počet kuřáků v Česku meziročně klesá. Přesto téměř 2,3 miliony lidí podlehly této závislosti. V současnosti existuje několik druhů cigaret - od klasických až po ty, které tabák pouze zahřívají.
Každý pátý Čech si denně zapálí. Přičemž mnohem větší zastoupení na tomto čísle mají muži. Těch, kteří denně kouří, je přes 22 procent, zatímco žen pouze 14,5 procenta. Z hlediska věku patří nejvíce kuřáků do věkové skupiny mezi 15 a 24 lety. Nejméně jich je ve věku od 65 let.
Přestat se závislostí jako je kouření není jednoduché. Přesto se o to podle statistik z roku 2017 pokusila celkem třetina kuřáků. Nejvíce jich bylo ze skupiny 15 až 24 let. Čím jsou ale kuřáci starší, tím méně mají chuť se závislostí skoncovat.
Od roku 2016 jsou na krabičkách s cigaretami varovné obrázky s rizikovými onemocněními, které vznikají kouřením. Celkem si těchto fotografií všimlo více než 9 z 10 kuřáků. Ale pouze 12,4 procent z nich to motivovalo k úvahám o zanechání kouření.
Kouření je škodlivé nejen pro kuřáky, ale i pro jejich okolí. Po vysokém krevním tlaku je to druhá nejčastější příčina úmrtí. Ročně kvůli kouření zemře na světě až 7 milionů lidí a z toho je jeden milion pasivních kuřáků. V České republice ročně na nemoci způsobené cigaretami zemře 16 tisíc lidí.
V rámci snahy udělat kouření zdravější v posledních letech vznikly nové druhy cigaret, které by jejich uživatele měly ušetřit rizik vzniku rakoviny nebo tuberkulózy. Jsou ale opravdu „zdravější“ než klasické cigarety?
Na trhu v současnosti existují dvě další varianty cigaret. Jednou z nich je elektronická cigareta a tou druhou je zahřívací cigareta. Zatímco z klasické cigarety si do těla vpravujeme kromě nikotinu i dehet a další škodlivé látky, u elektronických a zahřívacích by to měl být jen nikotin.
A která z nich je tedy ta nejzdravější? Podle výzkumu publikovaného na Jama Network vychází lépe elektronická cigareta. Vědci se snažili zjistit, jaká jsou rizika pro člověka při kouření e-cigarety a klasické cigarety díky analýze moči 5100 lidí.
Ačkoliv se může zdát, že při kouření elektronické cigarety do sebe kuřák dostává pouze nikotin, při výzkumu se v moči opakovaně objevovalo nadměrné množství těžkých kovů. Přestože je množství karcinogenů přijímaných do těla z klasických cigaret vyšší, ani e-cigareta není tak bezpečná, jak si někteří myslí.
Nejlepší je přestat kouřit úplně
Jak už je ale dlouhodobě známo, nejlepší je nekouřit. Inhalování kouře z cigaret může způsobit nejen aktivním, ale i pasivním kuřákům vleklé a vážné respirační problémy. Vědci z univerzity v americkém městě Rutgers zjistili, že dlouhodobé a pravidelné kouření může zhoršovat zrak.
„Cigaretový kouř obsahuje velké množství škodlivin, které dokážou snižovat aktivitu mozku v oblasti čelního laloku,“ vysvětlil jeden z autorů studie Steven Silverstein. Dochází pak ke snižování schopnosti rozeznat červenou a zelenou nebo dvojici modré a žluté barvy.
Pokud se tedy opravdu rozhodnete s kouřením skoncovat, je podle výzkumu z Oxfordské univerzity nejlepší metoda zvaná Den D. Potvrzuje to i prezident České koalice proti tabáku Lukáš Kohoutek.
„Za dva roky fungování Národní linky pro odvykání kouření se nám nejlépe osvědčil Den D. Jde o datum, které si klient zvolí jako den, kdy vyhodí krabičku i zapalovač a stává se abstinujícím nekuřákem. Pokud má v následujících přibližně čtyřech týdnech správnou podporu, podaří se mu překlenout tu nejtěžší fázi a nekouření už je potom jednodušší a jednodušší," popsal Kohoutek.