Je to deset let od pádu polského vládního speciálu Tu-154 u Smolensku a Poláci stále nejsou s tragédií vyrovnáni. Bývalý Předseda Evropské rady Donald Tusk je obviňován ze zrady a ruská letová kontrola byla nařčena, že k letecké katastrofě napomohla.
Pro mnohé Poláky se havárie u Smolensku stala nejhorší národní katastrofou od druhé světové války. Při pádu letadla země přišla o prezidenta, velitele pozemních, námořních, vzdušných a speciálních sil, vysoké kněží, náčelníka centrální banky a další státní představitele – celkem zahynulo 96 osob. 10. duben se navždy stal pro Polsko okamžikem hlubokého zármutku, který zanechal otisk v národní psychice. Navíc to na Rusko vrhlo – opět – stín nebezpečného a nedůvěryhodného souseda.
Navíc vedla tato katastrofa k vnitřnímu rozdělení mezi polskými politiky. Polské a ruské vyšetřování dospělo k závěru, že pád byl způsoben lidskou chybou kvůli špatným letovým podmínkám. Tehdy vládla pravicová politická strana Občanská platforma a premiérkou byla na jistou dobu Ewa Kopaczová. Jaroslaw Kaczyński, bratr zahynulého prezidenta, a další politici sociálně konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) toto vysvětlení nikdy nepřijali a konala se tedy opět nová vyšetřování nehody. Když PiS ve volbách v roce 2015 zvítězila, vydala vlastní zprávu, která tvrdila, že příčinou katastrofy byla exploze a nesprávné informace od ruských dispečerů letového provozu. Tusk byl prohlášen mnohými za zrádce Polska a Kaczyński tvrdil, že Tusk je za nehodu „v politickém smyslu“ zodpovědný. „Před Smolenskem byli politici obou stran oponenty, ale po Smolensku se stali nepřáteli na život a na smrt,“ uvedl polský novinář Lukasz Lipinski pro Financial Times.
Navíc se Smolensk stal spojenou nádobou s válečnou tragedií v Katyni, kde sovětská tajná policie v roce 1940 postřílela 22 000 polských důstojníků, duchovních, právníků a lékařů, aby zničila na anektovaném území inteligenci. Polské letadlo s prezidentem Lechem Kaczyńskim směřovalo v roce 2010 do Ruska k uctění památky zabitých Poláků v Katyni. „Sedmdesát let po Katyni letěli představitelé země do Ruska a nečekaně zemřeli. Byl to obrovský šok pro všechny politiky i Poláky,“ říká polský novinář Igor Janke.
Ruská média 10. dubna informovala poměrně podrobně o tehdejším pádu letadla. Jedná se víceméně o exaktní a technický pohled, který popisuje průběh událostí a zdůrazňuje, že kdykoli polská strana (konkrétně čtyřicetkrát) žádala o přešetření katastrofy, tak Rusko vždy vyšlo vstříc. Rovněž ruská média píší o tom, že Polsko žádá vydání trosek letadla, které jim ruská strana ovšem vydat odmítá, stejně jako závěrečnou zprávu, s odůvodněním, že nehoda je stále v šetření.
Pouze bratr-dvojče zesnulého prezidenta, Jaroslaw Kaczyński, který je lídrem vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS), premiér Mateusz Morawiecki a několik dalších politiků dnes v centru Varšavy položili věnce před sochu Lecha Kaczyńského, která je věnována všem obětem tragédie.