Výbor Evropského parlamentu pro dopravu včera schválil návrh směrnice, podle které by v Evropské unii skončila praxe střídání času, a to již od roku 2021. Členské státy by se měly rozhodnout, zda se přikloní k zimnímu nebo letnímu času.
Při hlasování 23 hlasů proti 11 zvítězil názor, podaný v létě minulého roku sedmdesáti europoslanci vedenými Pavlem Svobodou (KDU-ČSL), na zrušení povinného střídání standardního a letního času v roce 2021. Předchozí návrh počítal, že ke zrušení střídání času dojde dokonce již v tomto roce, ale po jednání se dospělo k závěru, že toto není technicky možné. Návrh směrnice počítá s tím, že jednotlivé členské státy samy určí, zda zachovají nastálo standardní či letní čas. Do dubna 2020 musí informovat Evropskou komisi, v jakém časovém pásmu si přejí zůstat. EU chce zamezit chaosu, který by mohla vyvolat volnost členských států ve výběru času, jenž zachová. Návrh musí projít parlamenty jednotlivých zemí EU.
Problémem je ještě to, že státy musí nalézt co nejlepší řešení pro všechny. Každá země spolu s Evropskou komisí jmenuje svého zástupce a všichni společně budou hledat řešení, které bude nejlepší jak pro občany, tak i pro fungování vnitřního trhu.
Celý další proces vysvětluje ve své tiskové zprávě Pavel Svoboda: „Diskuse o tom, který stát se bude chtít přiklonit k jakému času, budeme důsledně monitorovat. Evropská komise bude mít navíc pojistku v podobě možnosti odložit konečné rozhodnutí o dvanáct měsíců, a to v případech, kdy by postup členských států měl narušit fungování vnitřního trhu. Jde o strukturovanou dohodu o tom, že se dohodneme, neboť vůli občanů ze všech států Evropy nelze ignorovat.“
V EU žije přibližně kolem půl miliardy obyvatel a loňského průzkumu se účastnilo 4,6 milionu obyvatel. Z respondentů průzkumu se vyjádřilo pro zrušení střídání času 84 procent.
Mirko Radušević