V části Česka byla ve středu večer k vidění polární záře. Nejideálnější podmínky ke sledování tohoto jevu měli obyvatelé Zlínského kraje, uvedli meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na síti X.
„Kdo máte jasnou oblohu, nad severním obzorem je viditelná slabá polární záře. Spíše fotograficky,“ uvedli meteorologové ve středu večer na X.
ČTĚTE DÁLE: Pár odložil do babyboxu v Libni „novoroční miminko“. Holčička dostala tradiční české jméno
Pozorování ve větší části republiky mohla podle nich komplikovat vysoká oblačnost. „Jasno je ale aktuálně třeba ve Zlínském kraji,“ napsali experti ve svém příspěvku.
Experti očekávali možný výskyt unikátního jevu nad českým územím již v úterý. Pozorování ovšem zhatily mlhy, které se během večera snesly na většinu Česka. „Na Slunci došlo v neděli k sérii erupcí, z nichž minimálně jedna vychrlila k Zemi plazmatický oblak nabitých částic,“ vysvětlil v úterý ve vysílání CNN Prima NEWS Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě.
❗️❗️Kdo máte jasnou oblohu, nad severním obzorem je viditelná slabá polární záře. Spíše fotograficky.
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) January 1, 2025
Situaci komplikuje od severozápadu vysoká oblačnost. Jasno je ale aktuálně třeba ve Zlínském kraji.
Snímky od Uherského Brodu (Alžběta Chovancová) a Rohovládova Bělá (Veronika… pic.twitter.com/C1skfl4aVB
Polární záře patří mezi nejkrásnější přírodní úkazy na obloze. Celkem běžné jsou v polárních oblastech, kde jsou viditelné po celé obloze. V Česku bývají naopak obvykle velmi slabé. Nezkušení pozorovatelé si je proto mohou splést se světelným znečištěním nebo červánky. Nad naším územím byl tento impozantní jev k vidění například minulý květen.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak je to s pojištěním nového domu v záplavové oblasti? Odborník popsal, na co si dát pozor