Školství 2025 PŘEHLEDNĚ: Vzniká kontroverzní studijní obor. Kdy budou přijímačky či maturity?

Přijímací zkoušky se pro rok 2025 nemění. (Ilustrační foto)

Angličtina od první třídy

Ani školství se v novém roce neobejde beze změn. Oproti roku 2024, který přinesl zásadní reformy, včetně proměny přijímacích zkoušek, to ale letos vypadá s novinkami spíše vlažněji. Některé navrhované změny přesto vzbudily vášnivé diskuse jak u veřejnosti, tak mezi odborníky. Redakce CNN Prima NEWS připravila přehled toho, co v roce 2025 zahýbe českým školstvím, včetně termínů přijímacích zkoušek a maturit.

Nejdůležitějším úkolem šéfa resortu školství Mikuláše Beka (STAN) bylo vyjednat rozpočet pro příští rok. Vládní rozpočet právě kvůli školství kritizovala Národní rozpočtová rada, později měl k němu výhrady i prezident. Nelíbilo se jim, že vláda počítá s převedením platů nepedagogických pracovníků na obce a kraje od září příštího roku, ale příslušný zákon zatím Sněmovna neschválila. Prošel pouze úvodním kolem.

ČTĚTE TAKÉ: Zrušit resort školství? Hřib možná zešílel, říká exministr. Další by si to uměl představit

Nedotáhla se ani dlouho diskutovaná omezení odkladů povinné školní docházky. Sněmovna novelu těsně před koncem roku podpořila v prvním čtení, nyní ji projedná školský výbor. Přesto by změny v posuzování odkladů měly podle návrhu vstoupit v platnost od září 2025.

Poslanci novelu připravili v reakci na upozornění odborníků, podle nichž je v Česku nadmíra dětí, které do základní školy nastupují až v sedmi letech. Každé čtvrté až páté dítě v Česku dostane odklad, ukázal průzkum PAQ Research.

Podle některých politiků a odborníků to může být i obrovská finanční zátěž pro stát. „Musíme udržovat místa v mateřských školách, lidé později končí střední a vysoké školy. Stát za ně během té doby platí sociální a zdravotní pojištění, nepřispívají do systému,“ vypočetl dopady pro CNN Prima NEWS senátor Jiří Růžička (za TOP 09). Podle analytika vzdělávání Jana Zemana může státní kasa zamezením odkladů ušetřit až miliardy ročně.

Omezování odkladů se však některým školám nelíbí. Téměř osmdesát procent učitelů prvních tříd totiž pozoruje nedostatečnou připravenost dětí na školní výuku, vyplývá ze zprávy České školní inspekce (ČŠI). To je však podle Růžičky „pomýlenost“. „Škola přece musí být připravena na dítě, ne dítě na školu,“ namítl.

Angličtina od první třídy

Těsně před koncem roku Bek stihl podepsat návrh nových Rámcových vzdělávacích programů (RVP). Ty na rozdíl od dřívějších osnov od roku 2005 neurčují, co se má učit v jednotlivých ročnících, ale popisují, s čím se má žák seznamovat na různých stupních vzdělávání a co má umět na konci. Školy podle nich vytvářejí vlastní učební plány. O potřebě proměny programu mluví odborníci ve vzdělávání už dlouho, dokumenty totiž neodpovídají potřebám dnešní moderní doby.

Nové učební plány přinášejí například povinnou výuku angličtiny na základních školách od první třídy, zvýšení výstupní úrovně angličtiny na konci základní školy či zavedení povinného druhého cizího jazyka od sedmé třídy. Ministerstvo představí dokumenty veřejnosti 14. ledna 2025, uvedl resort v tiskové zprávě.

Podle nových učebních plánů budou školy moci začít dobrovolně učit jazyky od příštího školního roku v první a šesté třídě. Povinně pak v těchto třídách od září 2027. Ve všech třídách by se mělo podle nového RVP učit až od září 2031, upřesnilo ministerstvo.

Hlad po všeobecném vzdělání

Jednou z hojně diskutovaných změn, kterou se podařilo prosadit, je otevření nového oboru všeobecné lyceum. Dosud si mohli deváťáci vybírat z nabídky oborových lyceí. Zvolit mohli například pedagogické, ekonomické, zdravotnické nebo technické lyceum. Nový obor má však posílit všeobecnou větev středního školství a vytvořit tak alternativu ke gymnáziím, o které v posledních letech rapidně vzrostl zájem.

„Poptávka po všeobecném vzdělávání je daleko větší, než možnost ji naplnit. Jestli to pomůže dostat do systému více lidí se všeobecným základem, je to cesta dobrým směrem,“ okomentoval změnu senátor Růžička.

Nový studijní program dává školám volnější ruku. Vzdělávací obsah budou tvořit z šedesáti procent všeobecné vzdělávací předměty, jako čeština, matematika nebo cizí jazyky. Ze zbývajících čtyřiceti procent bude obsah „pohyblivý“. Žáci si budou moci volit předměty podle svých zájmů a budoucího profesního zaměření.

To by mohlo být řešením sílící poptávky některých žáků po humanitně zaměřených oborech. „Humanitní obory jsou ve středoškolské části vzdělávání upozaďované. Lycea jsou skvělý nápad,“ zhodnotil předseda pražského Středoškolského sněmu Vojtěch Žák pro CNN Prima NEWS.

Proti zavedení nového programu se však postavila Asociace středních průmyslových škol. Všeobecná lycea považuje za nadbytečná a obává se snížení zájmu o odborné vzdělávání, což jde proti potřebám zaměstnavatelů a trhu práce. Vyplývá to z usnesení valné hromady asociace. Podle senátora Růžičky však obavy nejsou na místě. „Jsme úplně někde jinde. Žáci na odborných školách se učí něco, co už vůbec nebude platit, až skončí. Potřebujeme, aby uměli počítat, uměli jazyky, uměli si poradit s problémem a k tomu měli dobrý všeobecný základ,“ namítl.

Do pokusného ověřování nového oboru se v příštím roce zapojí 32 škol. Ministerstvo školství o tom informovalo na svém webu.

Přijímací zkoušky

Deváťáci si letos mohou oddechnout alespoň v tom smyslu, že nemusí sledovat množství změn kolem přijímacích zkoušek. Ty totiž v příštím roce zůstanou stejné, to samé platí i pro podávání přihlášek. Uchazeči mohou podávat přihlášky elektronicky přes systém DiPSy, papírově s podporou elektronického systému nebo čistě papírovou formou. Zůstává i mezní termín pro odevzdání 20. února 2025. Žáci si mohou, stejně jako v minulém školním roce, podat až pět přihlášek, z toho tři do oborů bez talentové zkoušky a dvě do oborů s talentovou zkouškou.

Termíny přijímacích zkoušek

První termín Druhý termín
Čtyřleté obory vzdělání, včetně nástavbového studia pátek 11. dubna 2025 pondělí 14. dubna 2025
Obory šestiletých a osmiletých gymnázií úterý 15. dubna 2025 středa 16. dubna 2025
Náhradní termín pro všechny obory vzdělání úterý 29. dubna 2025 středa 30. dubna 2025

Jednotnou přijímací zkoušku budou uchazeči o maturitní obory, s výjimkou oborů s talentovou zkouškou, skládat v pátek 11. dubna 2025 a v pondělí 14. dubna 2025. Páťáci a sedmáci, kteří mají namířeno na víceletá gymnázia, budou konat zkoušky 15. a 16. dubna 2025. Data zveřejnilo ministerstvo školství.

Maturitní zkoušky

Čtvrťáci na středních školách už museli odevzdat přihlášky k maturitní zkoušce do 2. prosince 2024. Didaktické testy budou psát někdy v období od 2. do 7. května 2025. Podrobný časový rozvrh stanoví ministerstvo školství do 15. ledna 2025.

Termíny maturitních zkoušek

Didaktické testy od 2. do 7. května 2025
Profilová část od 16. května do 10. června 2025

Profilová část – zkoušky z českého jazyka a literatury a cizího jazyka, pokud si ho žák zvolil – se bude konat od 16. května do 10. června 2025. Konkrétní termíny stanoví ředitelé škol nejpozději dva měsíce před konáním zkoušek, uvedl Cermat.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Lyžák vyjde rodiče až na deset tisíc korun, pomoc nabízejí pojišťovny. Jak získat příspěvek?

Tagy: