Po odchodu Anglie z Evropské unie Evropský parlament zeštíhlí o 46 křesel. Uvolněná místa by v budoucnu mohli obsadit poslanci z případných nových členských států. Zbytek ze 73 britských křesel se pak rozdělí mezi státy, které jsou podle současného přerozdělení mandátů mírně znevýhodněny.
V současné době má Evropský parlament celkově 751 křesel včetně předsedy, což je podle Smlouvy o Evropské unii jeho maximální počet. Po odchodu Anglie tak bude 46 ze 73 britských křesel zmrazeno pro případné nové členské státy Evropské unie.
„Toto hlasování je důležitým krokem pro evropskou demokracii. Nové rozdělení křesel znamená, že snížíme celkový počet poslanců ze 751 na 705, přičemž žádný členský stát neztratí jediné křeslo,“ uvedl portugalský europoslanec Pedro Silva Pereira.
Zbytek britských křesel přerozdělí mezi čtrnáct členských států, které jsou na základě současného rozdělení mandátů mírně znevýhodněny. „Mezi v současnosti nedostatečně zastoupené země se rozdělí 27 ze 73 britských mandátů, které se uvolní po odchodu Spojeného království z EU. Evropský parlament tak bude spravedlivěji reflektovat občany, které zastupuje, upřesnil Pereira.
Nejvíce mandátů získalo Španělsko s Francií
Vůbec nejvíce si polepší Španělsko a Francie. Oba státy si připíší pět poslanců. Tři křesla v Evropském parlamentu navíc pak připadnou Itálii a Nizozemsku a o jedno méně Irsku. Po jednom mandátu navíc si pak připíší Dánsko, Estonsko, Chorvatsko, Rakousko, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Finsko a Švédsko.
„V době, kdy je demokracie jako systém zpochybňována, je naší povinností obnovit zanícení občanů pro demokracii. Doufám, že schválením spravedlivého a na objektivních zásadách založeného přerozdělení křesel v Evropském parlamentu, které respektuje Smlouvy EU, uděláme krok správným směrem,“ dodala polská europoslankyně Danuta Hübner.
Iniciativou Evropského parlamentu se začne zabývat Evropská rada, tedy hlavy států a vlád EU. Jejich rozhodnutí, které musí být přijato jednomyslně, se pak vrátí na stůl poslancům, kteří ho mohou schválit nebo zamítnout. Složení Evropského parlamentu v letech 2019 - 2024 je jedním z témat, kterým by se měli lídři členských států EU zabývat již během neformálního summitu 23. února 2018.