Od ledna do září gigant sociálních sítí Facebook smazal již 5,4 miliardy falešných účtů. Většinou hned po jejich založení. V roce 2018 číslo falešných profilů přitom dosáhlo sotva 3,5 miliardy. Sociální síť to uvedla v novém vydání statistik ohledně vymáhání svých uživatelských pravidel.
Kalifornská společnost analýzu prováděla již počtvrté. Oproti dřívějším zprávám je v této aktuální navíc kategorie o sebevraždách a sebepoškozování. Navíc obsahuje i údaje o sociální síti Instagram, kterou Facebook odkoupil v roce 2012.
Počet účtů
Facebook předpokládá, že 5 % profilů je falešných. Do této statistiky nezahrnuje profily, které byly smazány hned po jejich založení. Vůbec nejvíce deaktivovaných profilů bylo začátkem roku. Od ledna do března se číslo vyšplhalo až na 2,2 miliardy. V dalších třech měsících jich bylo 1,5 a 1,7 miliardy. Společnost navíc denně zablokuje další tisíce pokusů o jejich vytvoření.
Sociální síť se nesnaží mazat pouze profily, ale zaměřuje se i na nevyžádané příspěvky. Ve druhém a třetím čtvrtletí jich bylo dohromady odstraněno kolem 4,5 milionu. Přičemž necelých 80 % podezřelých příspěvků bylo smazáno ještě dříve, než si je stihl někdo prohlédnout.
V případě sociální sítě Instagram bylo odstraněno v průběhu šesti měsíců kolem 1,7 milionu příspěvků. Statistiky ohledně chybných profilů zatím nejsou dostupné. Aktuální statistika totiž obsahuje jen čísla týkající se odstranění příspěvků se sebevraždami, sexuálním zneužíváním, prodejem drog, zbraní a teroristickou tematikou.
Nenávistné příspěvky
Během tří měsíců Facebook zasáhl proti sedmi milionům nenávistných příspěvků. Což v porovnání s předchozím čtvrtletím od dubna do června je o tři miliony více. Navíc se i o 70 % zvýšil podíl problémového obsahu, který sama sociální síť odhalila. Viceprezident Facebooku Guy Rosen upozornil na to, že je odhalování nenávistných příspěvků stále komplikované a k chybování neustále dochází.