Ministr vnitra Horst Seehofer klade květiny v Hanau Zdroj: foto AP
Město Hanau, kde ve středu večer rasisticky motivovaný útočník Tobias Rathjen zabil devět lidí s migračními kořeny a zřejmě i svoji matku, se potýká s hněvem, strachem a smutkem, píší německá média. Dnes také ministr vnitra Horst Seehofer (strana CSU) projevil obavu z dalšího napodobení teroristického činu. Německo v reakci na útok zpřísňuje bezpečnostní opatření.
Seehofer hodlá dnes ve vládě se všemi kolegy probrat možná bezpečnostní opatření, a to zejména na veřejných akcích a na všech citlivých místech. „Ohrožení v souvislosti s antisemitismem, rasismem a pravicovým extremismem je v Německu velmi vysoké,“ řekl ministr vnitra. Podle něj se od vražd neonacistické skupiny Národněsocialistické podzemí (NSU) z let 2000 až 2007 zemí až dodnes táhne „krvavá stopa pravicového extremismu“. Připomněl i loňskou vraždu regionálního politika vládních křesťanských demokratů Waltera Lübckeho a také útok na synagogu ve východoněmeckém městě Halle, kde zemřeli dva lidé. V obou případech jsou podezřelí pravicoví radikálové.
Podle německého hlavního žalobce třiačtyřicetiletý pachatel po sobě zanechal video-zprávy a „manifest“, který prozrazuje jeho „silně rasistické názory“.
Kvůli útokům v Hanau Německo zpřísňuje ochranu „citlivých zařízení“ včetně mešit. Více policistů bude na nádražích, letištích i u hranic spolkové republiky. Na jak dlouho jsou opatření plánována, Seehofer neuvedl. Ministr také nařídil, aby dnes v Německu na všech budovách byly vyvěšeny vlajky na půl žerdi. Zavázal se, že se vynasnaží, aby lidé pochopili, co vedlo k tomuto strašnému činu, a chce z toho vyvodit důsledky. Opakoval slova kancléřky Angely Merkelové, která po tomto činu uvedla: „Rasismus je jako jed.“
Mezi oběťmi, které podle svědků útočník střílel zblízka do hlavy, je podle Ankary pět občanů Turecka a podle Bukurešti také jeden občan Rumunska. Německá Ústřední rada Romů uvedla, že jednou ze zastřelených je i mladá Romka, matka dvou dětí.
„Vraťte se do své země!“
Reportér serveru Deutsche Welle navštívil město Hanau, kde mluvil s místními obyvateli. Cituje rodilou Němku, jejíž rodiče pochází z Albánie, která vypověděla, že si dává velký pozor, kam ve městě chodí. „Je poznat, že jsem cizinka. Mám černé vlasy, tmavé oči. Mluvím trochu s cizím přízvukem. Ale co mám dělat,“ říká žena s albánskými kořeny. Má pocit, že se xenofobie v Německu v posledních letech zhoršila: „Myslím, že je to dnes opravdu ještě horší. Například v autobuse někdy uslyšíte slova jako: 'Vraťte se do své země!'.“
Německá média hledají viníka a například známý deník Die Welt nechce ze všeho vinit pouze stranu AfD (Alternativa pro Německo), na kterou se značně snáší kritika. Připouští ovšem, že „existuje spojitost mezi pravicovými řečníky nenávisti a pravicově extremistickým násilím.“ Frankfurter Rundschau to vidí jasně: „Je nutné konečně pochopit, že pravicový extremismus je největším nebezpečím pro lidi v této zemi. Protože zatímco pravicoví teroristé vraždí, rozmáhají se pravicoví radikálové v parlamentech a ze všech sil se snaží poškodit demokracii.“ Z toho vyvozuje, že „demokratické strany musí ukončit veškeré dosavadní flirtování s AfD.“
Také Seehofer dnes za obrovský problém označil vyjádření některých politiků pravicově populistické až radikální Alternativy pro Německo (AfD) relativizující například dobu nacismu a holokaust. Jsou podle něj živnou půdou pro extremisty, kteří se jimi mohou cítit být povzbuzeni.
AfD se ale proti spojení s podobnými útoky ostře distancuje. Strana na svém Twitteru sdílela několik dnů staré vyjádření s nadpisem „Násilí se nikdy nesmí stát politickým nástrojem“. V prohlášení AfD děkuje policistům, kteří zatkli podezřelé z přípravy teroristického útoku na německé mešity.
„Jedna věc je kritizovat a odmítnout islamizaci Německa a Evropy kvůli částečně totalitním nábožensko-ideologickým pravidlům islámu, pohrdání ženami, oslavování násilí a netolerance vůči ostatním a nevěřícím. Druhá věc je pak ospravedlňovat násilí proti lidem... Tito teroristé, kterým bylo zabráněno (v útoku na mešity), nejsou o nic lepší než Anis Amri a jeho salafističtí pomocníci. Jsou druhou stranou téže mince,“ stojí v prohlášení AfD s tím, že strana odmítá jakékoliv politické násilí.
Policisté podle Franka nadále zajišťují a vyhodnocují stopy v Rathjenově bytě v Hanau, kde byl muž v noci na čtvrtek nalezen mrtev spolu se svou mrtvou 72letou matkou. Oba byli zastřeleni. Jedním z cílů je teď zjistit, co přesně se v bytě odehrálo. Policie tam našla i nezraněného otce Rathjena. Zatím ho považuje za svědka.
IPrima/Deutsche Welle/ČTK