Fakultní nemocnice Hradec Králové Zdroj: Youtube/Fakultní nemocnice Hradec Králové
Město plánuje získat budovu, která dříve sloužila jako ubytovna fakultní nemocnice a je momentálně nevyužívaná. Místní se obávají, aby se budova nedostala do rukou soukromníka, který by ji předělal například na ubytování pro zahraniční dělníky.
Budova, která kdysi sloužila jako ubytovna pro zdravotníky pracující ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, už několik chátrá. V 2014 ji nemocnice přestala využívat, od té doby neslouží žádnému účelu.
Vedení města teď projevilo zájem o získání nemovitosti do své správy. Budova celkem disponuje více než 130 byty a dalšími nebytovými prostory. Nachází se v centrální části Moravského předměstí naproti obchodnímu centru Futurum. Jako ubytovna sloužila třicet let.
Jejím vlastníkem je stát, hospodaří s ní ale Fakultní nemocnice Hradec Králové. Město by ji chtělo ideálně získat zadarmo. Koalice je případně ochotna vyjednat výměnu za jiný pozemek.
„Pro město by byla ideální varianta bezúplatného převodu objektu od nemocnice. Jsme však připraveni ministerstvu zdravotnictví nabídnout směnu za jiný městský majetek, konkrétně nyní nové provizorní parkoviště včetně pozemku,“ sdělil online redakci primátor města Alexandr Hrabálek (ODS).
„Myslím, že jde o logickou kombinaci, kterou vedení nemocnice na dosavadních jednáních akceptovalo,“ dodává.
Strach z cizinců
Mezi místními obyvateli panuje strach, aby nemovitost neodkoupil soukromník, který by z ní následně udělal ubytování například pro zahraniční dělníky. Vedení města zcela nevysvětlilo, proč se mezi rezidenty šíří zrovna tyto obavy.
„Pokud by ubytovnu koupil soukromý subjekt, těžko bychom mu mohli mluvit do toho, jak do objektu bude investovat a jak jej nakonec bude provozovat,“ říká primátor. Zmiňovanému scénáři chce proto magistrát předejít tím, že objekt získá do svého vlastnictví.
V minulosti už stát prodal jednu z bývalých ubytoven Fakultní nemocnice HK v dražbě za několik desítek milionů. Nový majitel v budově zřídil byty.
„Město je pro místní pochopitelně určitou zárukou toho, že se z budovy nestane ubytovna pro lidi se zásadně odlišnými kulturními návyky, což by mohlo způsobit rozruch v této hezké části města,“ poskytuje částečný náhled do mysli „Hradečáků“ primátor Hrabálek.
O tom, co by se s budovou stalo, vedení města ještě definitivně nerozhodlo. Nabízí se ale varianta dostupného bydlení.
„Možnostmi jsou například sociální byty pro matky s dětmi, byty pro seniory, startovací byty pro mladé lidi nebo byty pro osoby se zdravotním hendikepem včetně nezbytné obslužné infrastruktury,“ uzavírá situaci Hrabálek.
Právě koncept dostupného bydlení v Hradci Králové už funguje. Tzv. startovací byt pro mladé mohou získat lidé, kterým je méně než 32 let. Stačí, aby měli ve městě trvalé bydliště, nebo v něm měli zaměstnání. Zároveň v místě nesmí vlastnit žádný byt ani dům, dlužit městu peníze, musí pobírat alespoň 20 tisíc hrubého měsíčně a být zaměstnáni 6 měsíců před podáním žádosti.
Podle webu Realitymix.cz je v Hradci Králové průměrná cena nájmu bytu o velikosti 60 m² 11 300 korun měsíčně. Jako jedno z mála větších měst v ČR tak Hradec zažívá meziroční i meziměsíční pokles cen nájmů.