Až do roku 2013 irské zákony potraty nepovolovaly a i v současné době jsou povoleny jen za přísně stanovených podmínek. To by mělo změnit květnové referendum, které chystá současná vláda. Ta změnu vítá a navrhuje dodatek ústavy o interrupci zrušit.
Otázka potratů je pro irské obyvatelstvo velmi ožehavé téma. Doposud byly potraty povoleny jen v případech, kdy těhotenství přímo ohrožuje život matky, nebo v případech, kdy je život ženy ohrožen jinými zdravotními komplikacemi. Ženy, které otěhotněly z důvodu znásilnění či incestu nebo případy, kdy žena nosila pod srdcem vážně nemocný plod, nemohou interrupci v současné době podstoupit.
Za nevyhovující označil dodatek o potratech zvláštní parlamentní výbor. Ten také doporučil vyjmout tento bod z ústavy. Komise je také pro provádění interrupcí bez omezení až do dvanáctého týdne těhotenství.
Pro změnu v ústavě by bylo tisíce irských žen, které přerušení těhotenství doposud musely řešit v zahraničí, nejčastěji v sousední Anglii, kde jsou potraty legální od roku 1967.
Samotný premiér Irska je ochoten vyhlásit v květnu referendum, ve kterém si voliči sami rozhodnou, zda dodatek z roku 1983 v ústavě zůstane či nikoliv.
Pokud v referendu projde vyjmutí zmiňovaného dodatku, začne parlament pracovat na novém zákonu o interrupci.
Fakt, že od roku 2013 je povolen potrat alespoň v případech, kdy je v ohrožení život matky, má na svědomí případ mladé Indky z roku 2012. Té lékař odmítl provést interrupci přesto, že byla žena ve vážném zdravotním stavu. Své rozhodnutí si obhajoval tvrzením, že Irsko je katolická země. Indka po několika dnech strávených v nemocnici zemřela na otravu organismu a selhání orgánu.