Domácí násilí se v mnoha případech týká i dětí. Tato problematika je velmi ošemetná, protože týrané děti často mlčí a okolí pak nemůže zakročit. Přitom se jedná o čas - čím déle je dítě (nebo kdokoliv jiný) týrané, tím větší následky si ponese do budoucna. S rychlejším odhalením problematických rodin by tak mohla pomoci mobilní aplikace Bright Sky, jejíž česká verze bude dokončena během několika měsíců.
O jakou aplikaci se jedná a jak přesně funguje, na to jsme se zeptali Veroniky Řídelové z Nadace Vodafone, která aplikaci Bright Sky upravuje pro české prostředí.
Vyvinuli jste aplikaci, která pomáhá odhalit domácí násilí. O co se přesně jedná?
Mobilní aplikace Bright Sky CZ funguje jako rozcestník pro každého, kdo má pochybnosti, jestli by se on sám, nebo někdo z jeho blízkých, mohl nacházet v násilném vztahu. Aplikace nabízí mnoho funkcí. Kdybych měla popsat ty nejdůležitější tři, tak to je jednoznačně dotazník pro posouzení nebezpečí ve vztahu. Zabere to tři minuty času a hned víte, na čem jste. Dále pak záložka Můj deník – pro uchování důkazů o násilných incidentech, které mohou být využity pro policii jako důkaz nebo pro právního zástupce, a funkce Vyhledat pomoc, která obsahuje aktualizovanou databázi kontaktů na centra pomoci, kam lze volat přímo z aplikace. Vyhledávat mohu podle aktuální polohy nebo podle PSČ či města.
Máte nějaké statistiky ohledně domácího násilí na dětech?
Víme, že jenom v Česku je asi 170 000 dětí, které žijí v rodinách, kde se odehrává domácí násilí.
Bude aplikace dostupná pro každého? Jak ji získat?
Ano, aplikace bude zdarma dostupná pro každého, bez ohledu na operátora. Nadace Vodafone adaptaci aplikace pro české prostředí financuje, ale stejně jako naše další aplikace Záchranka bude i tato sloužit každému, kdo ji bude potřebovat. Ke stažení bude v App Store a Google Play během prvního čtvrtletí roku 2020.
Jak můžeme jako společnost bojovat proti násilí na dětech?
Naše aplikace se primárně týká partnerského násilí, případně mezigeneračního násilí. Stejně jako u násilí na ženách/mužích, tak i u násilí na dětech je především důležité, aby k němu společnost nebyla lhostejná a vymezila se proti němu. A to se pomalu začíná dít. Tak jako má každý právo na vztah beze strachu, tak má i každé dítě právo na dětství bez násilí.
Domácí násilí se týká i mužů, kteří jsou také oběťmi, je to tak?
Skrze mobilní aplikaci Bright Sky CZ spolupracujeme i s Intervenčními centry po celém Česku. Od jejich pracovníků víme, že se na ně ročně obrací kolem 500 mužů, kteří zažívají násilí od svých partnerek, manželek, matek jejich dětí. Oběti domácího násilí se za svoji situaci často a dlouho stydí, u mužů to platí snad ještě víc. Často mají pocit, že jim nikdo neuvěří, že se situace obrátí proti nim a budou za násilníka označeni oni. Věříme, že aplikace pomůže otevřít oči i jim a poznat, co je a co není ještě ve vztahu v pořádku.
Ambasadorkou Aplikace se stala Ester Geislerová, proč právě ona?
Ester Geislerová se dlouhodobě věnuje ženskému světu, to téma jí je velmi blízké. Navíc v minulosti spolupracovala s kolegy z Vodafonu, proto nám to spojení přišlo logické. Ohlasy, které Ester dostává, jsou velmi pozitivní. Ozývají se jí ženy, které si to zažily, případně ženy, které v takových vztazích jsou a chtějí, aby jim poradila, co mají dělat.
Martina Richterová