Přes tři čtvrtiny Japonců podporují myšlenku, aby se v zemi vycházejícího slunce mohla stát císařovnou žena. Vyplývá to z průzkumu uveřejněném tento týden v tamním deníku Nikkei Business Daily, uvedla agentura DPA.
Současný císař Naruhito vstoupil na Chryzantémský trůn 1. května poté, co jeho otec Akihito abdikoval jako první japonský císař za posledních 202 let. Podle aktuálních japonských zákonů se příští japonskou panovnicí však nemůže stát ani manželka ani jediná dcera (17) současného císaře.
Pouze 14 % Japonců je proti ženě na trůnu
Nový průzkum novin Nikkei ukázal, že 76 procent dotazovaných by umožnilo ženám přístup na japonský trůn, proti této myšlence se postavilo pouze 14 procent respondentů. Podle aktuálně platného císařského zákona má být císařský trůn postoupen mužskému potomku z mužské větvě patřící do císařské linie.
Dalším císařským pokračovatelem je tedy korunní princ Akishino, mladší bratr současného japonského vládce Naruhita, následovaný dvanáctiletým princem Hisahitem, jediným synem Akishina a princezny Kiko.
Krize japonského císařského následovnictví
Hisahito je momentálně jediný muž ve své generaci v císařské rodině, na druhé straně pak šest nesezdaných žen, které - pakliže se nesezdají s mužem aristokratické krve - se budou muset vzdát svého statutu.
Očekává se, že počet členů královské rodiny se bude nadále zmenšovat a současná krize císařského následovnictví ještě vzroste. Premiér Japonska Shinzo Abe vyzýval k vytvoření „společnosti, kde budou všechny ženy zářit“, nicméně jeho konzervativní vláda se tuto krizi zdráhala řešit.