Koncem letošního dubna má okolo Země prolétat až čtyřkilometrový asteroid. Naštěstí astronomové očekávají, že by se s naší planetou měl minout. V opačném případě je však podle americké kosmické agentury NASA „dostatečně velký na to, aby způsobil globální důsledky“, uvedl server CNN.
Asteroid s označením 52768 (1998 OR2) byl poprvé spatřen v roce 1998. Těleso, jehož odhadovaná šířka je mezi 1,8 – 4 kilometry, má Zemi minout ve vzdálenosti kolem 6,3 milionu kilometrů rychlostí 31,3 tisíc kilometrů v hodině. Centrum pro studium objektů blízkých Zemi agentury NASA očekává, že k průletu dojde ve středu 29. dubna kolem 4:56 ET (10:56 dopoledne našeho času).
Potenciálně nebezpečný objekt
Asteroid byl klasifikován jako pro Zemi potenciálně nebezpečný objekt, protože prolétne nedaleko oběžné dráhy Země. V současné době však není na NASA seznamu potenciálních budoucích srážek se Zemí, který je spravován speciálním „vysoce automatizovaným monitorovacím kolizním systémem, který průběžně skenuje nejaktuálnější katalog asteroidů pro možné budoucí srážky se Zemí v příštích 100 letech“.
Jde o největší očekávaný asteroid, který v následujících měsících prosviští kolem Země. Vůbec největším monitorovaným blízkým asteroidem byl 3122 Florence (1981 ET3), který naši planetu naštěstí rovněž minul 1. září 2017 a jehož další průlet se očekává 2. září 2057. Šířku asteroidu experti odhadují mezi čtyřmi až necelými devíti kilometry.
Hvězdárna NASA, která se studiu a monitorování asteroidů blízkých Zemi věnuje, se nachází na hřebeni Cerro Pachón v Chile. Nejdůležitější pro predikci možných rizik je pro astronomy znalost velikosti a oběžné dráhy daných asteroidů.