Zemřel „otec“ československého vlčáka. Uznávaný kynolog Karel Hartl se dožil 99 let
hvězdárna
Výpis příspěvků ke štítku „hvězdárna“
Stovky lidí si nenechaly utéct roj Perseid. Někde podívanou sledovali pod širákem ve spacácích
Na řadě míst v Česku pozorovaly stovky lidí v noci ze soboty na neděli výrazný kosmický jev, který je známý jako meteorický roj Perseidy. V některých oblastech zkomplikovala situaci zatažená obloha, popřípadě přeháňky. Ve většině případů však byly podmínky pro sledování příznivé. Neobvyklý úkaz pozorovali také lidé v Polsku. K příležitosti této události organizovaly hvězdárny větší akce. Zatímco v Jizerských horách nastaly pro pozorování ideální podmínky, na Trutnovsku sledování zkazila zvýšená oblačnost.
V Česku bylo možné pozorovat částečné zatmění Slunce. Měsíc zakryl více než 40 %
V úterý nastalo výrazné částečné zatmění Slunce, které mohli spatřit i lidé na území Česka. Měsíc při něm zakryl více než 40 procent slunečního disku. Pro pozorování je vždy nutné chránit oči speciálním filtrem, jinak hrozí vážné poškození zraku. Další částečné zatmění Slunce lidé z českého území uvidí v roce 2025.
V noci budou padat Perseidy, až 80 meteorů za hodinu. Pozorování nebude rušit Měsíc
Z dneška na pátek nastane maximum meteorického roje Perseidy. Letos jsou pro pozorování skvělé podmínky, neboť ho neruší Měsíc. Meteory by měly být viditelné, i když nebude úplně jasno. Lidé mohou vyrazit i na komentovaná pozorování oblohy. Oblíbený meteorický roj je aktivní mezi 17. červencem a 24. srpnem.
Popularizátor astronomie i dlouholetý ředitel Hvězdárny. Ve věku 73 let zemřel Marcel Grün
V pondělí 2. listopadu zemřel bývalý ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy, popularizátor astronomie a kosmonautiky Marcel Grün. Bylo mu 73 let. O jeho úmrtí informovali zástupci hvězdárny. Grün patřil k nejznámějším popularizátorům vědy v Česku. Zemřel následkem dlouhodobě se zhoršujícího zdravotního stavu.
Perseidy po roce opět v akci. Kdy a kde je můžeme pozorovat?
V těchto dnech opět vrcholí každoroční nebeská podívaná, kdy můžeme na obloze sledovat meteorický roj Perseid. Letos jeho maximum připadá na středeční noc z 12. na 13. srpna, kdy by měl oblohu rozzářit největší počet meteorů. K vidění budou ovšem již v úterý v noci. Kde a kdy bude přesně nejvhodnější doba pro jejich pozorování? A bude letos k vidění i nějaký další zajímavý kosmický úkaz? V pořadu Nový den odpovídá Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy.
K Zemi se blíží až čtyřkilometrový kolos. Má ji minout koncem dubna
Koncem letošního dubna má okolo Země prolétat až čtyřkilometrový asteroid. Naštěstí astronomové očekávají, že by se s naší planetou měl minout. V opačném případě je však podle americké kosmické agentury NASA „dostatečně velký na to, aby způsobil globální důsledky“, uvedl server CNN.