CNN Prima News hvězdárna

hvězdárna

Výpis příspěvků ke štítku „hvězdárna“

Stovky lidí si nenechaly utéct roj Perseid. Někde podívanou sledovali pod širákem ve spacácích

Na řadě míst v Česku pozorovaly stovky lidí v noci ze soboty na neděli výrazný kosmický jev, který je známý jako meteorický roj Perseidy. V některých oblastech zkomplikovala situaci zatažená obloha, popřípadě přeháňky. Ve většině případů však byly podmínky pro sledování příznivé. Neobvyklý úkaz pozorovali také lidé v Polsku. K příležitosti této události organizovaly hvězdárny větší akce. Zatímco v Jizerských horách nastaly pro pozorování ideální podmínky, na Trutnovsku sledování zkazila zvýšená oblačnost.

V Česku bylo možné pozorovat částečné zatmění Slunce. Měsíc zakryl více než 40 %

Aktualizováno

V úterý nastalo výrazné částečné zatmění Slunce, které mohli spatřit i lidé na území Česka. Měsíc při něm zakryl více než 40 procent slunečního disku. Pro pozorování je vždy nutné chránit oči speciálním filtrem, jinak hrozí vážné poškození zraku. Další částečné zatmění Slunce lidé z českého území uvidí v roce 2025.

Perseidy po roce opět v akci. Kdy a kde je můžeme pozorovat?

V těchto dnech opět vrcholí každoroční nebeská podívaná, kdy můžeme na obloze sledovat meteorický roj Perseid. Letos jeho maximum připadá na středeční noc z 12. na 13. srpna, kdy by měl oblohu rozzářit největší počet meteorů. K vidění budou ovšem již v úterý v noci. Kde a kdy bude přesně nejvhodnější doba pro jejich pozorování? A bude letos k vidění i nějaký další zajímavý kosmický úkaz? V pořadu Nový den odpovídá Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy.