Ilustrační foto Zdroj: iStock
Britští ministři se obávají, že kadeřnické salony budou muset zůstat zavřené dalších šest měsíců. Podle vědců pracujících pro tamní vládu prý totiž není možné provozovat tyto služby bez hrozícího šíření COVID-19. The Sun informoval, že britská vláda očekává nadále trvající uzavření kadeřnických a kosmetických salonů minimálně po celé léto.
Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock chce podle informací britských médií co nejvíce snížit rychlost přenosu koronaviru, tedy index nakažlivosti známý jako „reprodukční číslo R“. To však znamená, že omezení a uzavření budou trvat mnohem déle. Ministr zahraničí Dominic Raab Hancocka v tomto směru podpořil a poukázal na skutečnost, že čím nižší reprodukční číslo R bude, tím více možností se vládě i obyvatelům dostane.
Číslo „R“ (index nakažlivosti) je základním reprodukčním číslem, které u epidemií pomáhá odhadnout, jakou rychlostí se budou šířit. Čím je číslo R vyšší, tím rychleji se nemoc šíří. Pokud je R menší než jedna, počet nakažených v populaci klesá.
Britský ministr financí Rishi Sunak a člen britského parlamentu Alok Sharma však požadují, aby bylo podnikům umožněno znovu otevřít co nejdříve, samozřejmě v rámci nejbezpečnějších možných podmínek. Zatímco některé obchody a podniky mohou být znovu otevřeny již od příštího měsíce, ty, které vyžadují blízký kontakt se zákazníky, se otevření kvůli vysokému riziku šíření nákazy jen tak nedočkají.
K situaci ohledně uvolňování opatření se vyjádřil mluvčí premiéra James Slack: „Předčasné zrušení ochranných opatření by mohlo naprosto zničit veškerou snahu, kterou jsme vynaložili v dosavadním boji proti koronaviru. Pokud jde o kroky, které podnikneme v následujících týdnech a měsících, budeme se řídit výhradně vědeckou radou.“
Ačkoli Britové striktně dodržují ochranná opatření, nošení roušek ve Spojeném království stále není povinností. Právě dané opatření by v nejbližší době mělo být předmětem jednání britské vlády. Po úmrtí již šestnáctého řidiče městské dopravy v Londýně by se mělo jednat mimo jiné o povinném zakrývání nosu a úst alespoň ve veřejné dopravě.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by roušky a respirátory měly být vyhrazeny pouze pro zdravotnické pracovníky. Jejich nošení se v Británii nedoporučuje pro širokou veřejnost, jelikož roušky prý mohou být kontaminovány kapénkami z kašle a kýchání jiných lidí. Časté mytí rukou a sociální distanc je účinnější. Podle WHO by tak roušky měli mimo zdravotníků nosit pouze lidé, u nichž se objevily příznaky COVID-19.