Testování na zvířatech Zdroj: foto pixabay
Od 1. ledna 2020 je prodej a dovoz kosmetických výrobků testovaných na zvířatech v Kalifornii nezákonný. Ten, kdo si takový přípravek koupí, může zaplatit pokutu až v řádu stovek tisíců. Takzvaná kosmetika „cruelty-free“ je bezpečnější pro lidi a navíc zachrání životy zvířat. Mezi americkými státy tak Kalifornie se zákonem přišla první. Jak je to v EU? A jak kosmetiku „bez krutosti“ poznat?
Zákon byl představen již minulý rok v únoru senátorkou Cathleen Galgiani. V červnu zákon schválil stát. Návrh zákona tak vstoupil 1. ledna 2020 v platnost. Senátorka Galgiani prohlásila, že „kalifornský zákon o kosmetice bez krutosti“ každoročně zachrání životy tisíců zvířat. Navíc je kosmetika bezpečnější i pro lidi. Ten, kdo testované produkty bude prodávat nebo dovážet, může zaplatit pokutu přes sto tisíc korun.
Zákaz se týká všech produktů na líčení, péči o pleť, šamponů, deodorantů i dalších výrobků z oblasti osobní hygieny. Nejenže samotný produkt musí být takzvaně „cruelty-free“, neboli „bez krutosti“, i každá jednotlivá složka v produktu nesmí být na zvířatech testována.
Evropská unie
V Evropě se kosmetické přípravky netestují již řadu let. Od roku 2013 je dokonce zakázán i dovoz a prodej. Evropa se navíc snaží přesvědčit i zbytek světa, aby s testováním přestal. Jestli se ale podaří přesvědčit i další země do roku 2023, jak si to europoslanci představují, se zatím neví.
Tři testy ale stále povolené jsou:
- Test toxicity po opakované dávce: králící a potkani jsou nuceni vdechovat nebo pojídat určitou kosmetickou látku, nebo je jim každý den vmasírovávána na jedno a to samé místo.
- Test reprodukční toxicity: březí samice králíka nebo potkana musí pojídat danou látku a pak je se svým nenarozenými mláďaty zabita.
- Test toxikokinetiky: králíci a potkani jsou nuceny pojídat látku, následně jsou zabiti a jejich orgány jsou zkoumány.
Tyto tři metody jsou stále na trhu, protože k nim podle serveru pokusynazviratech.cz neexistuje žádná alternativní metoda.
Existuje mnoho alternativ k produktům testovaných na zvířatech. Podle serveru peta.com jsou dokonce levnější a mnohem lepší pro člověka. Většinou jsou totiž hypoalergenní a neobsahují žádné živočišné složky. Jsou tak vhodné i pro vegany.
Jak výrobky poznat?
Spotřebitelé, kteří si chtějí být jisti, že nepodporují testování na zvířatech, by měli vybírat produkty se značkou HCS. Jedná se o Humánní kosmetický standard. Celosvětový certifikát tak schváleným společnostem neumožňuje testování na zvířatech. Dalším certifikátem je například Cruelty Free od PETA (People for the Ethical Treatment of Animals). Označuje výrobky, které neobsahují žádné živočišné složky a nejsou testovány na zvířatech.
Firmy, které by stály o certifikáty, se ale zároveň musí vzdát velice významného trhu, a to čínského. Pokud společnosti prodávají své výrobky v Číně, testování se nevyhnou. Čínské úřady testy na zvířatech vyžadují.