Evropská unie by měla zahájit diplomatickou iniciativu zaměřenou na celosvětový zákaz testování kosmetiky na zvířatech od roku 2023. Prodej kosmetických výrobků, které byly testovány na zvířatech, je v rámci EU zakázaný od roku 2013.
Kosmetický průmysl EU přitom podle poslanců nadále prosperuje a poskytuje práci přibližně dvěma milionům lidí. Podle předloženého textu však přibližně 80 % zemí na celém světě nadále umožňuje testování a prodej kosmetiky testované na zvířatech.
Europoslanci poukazují na nedostatky systému fungujícího v EU. Některé kosmetické přípravky jsou za hranicemi EU i nadále testovány na zvířatech. Tyto výrobky procházejí na území Unie před jejich umístěním na trh dalšími testy, při kterých se ale již využívají alternativní metody. Unie by podle zákonodárců měla zajistit, aby se na trh EU ze zahraničí nedostaly žádné výrobky testované na zvířatech.
Podle Pospíšila by měla být EU lídrem v ochraně zvířat
Podle české europoslankyně Michaely Šojdrové například Čína vyžaduje testování kosmetiky přímo na zvířatech i v případě, že výrobky prošly spolehlivým alternativním testováním. „Od roku 2014 vidíme jisté zlepšení a omezení testování a významnou roli v tom sehrály neziskové organizace i kosmetické firmy právě z Evropské unie. Ty se snaží změnit přístup Číny například tím, že podporují čínské laboratoře proškolováním,“ upřesnila.
Iniciativu přivítal i europoslanec Jiří Pospíšil, podle kterého by Evropská unie měla být světovým lídrem ochrany zvířat a to nejen v zákazu testování kosmetických přípravků. „V Evropské unii je celá řada problémů, které souvisí se zvířaty. Například otázka chování zvířat na kožešiny. My jsme v České republice minulý rok zakázali takzvané kožešinové farmy. Bylo by dobré udělat celoevropský zákaz těchto sporných chovů zvířat pouze kvůli lidské kráse, kvůli kožešinám,“ popsal Pospíšil.
Na testování látek, které jsou v lécích, platí jiná legislativa
Jako další pak uvedl problém převozu desítek tisíc štěňat a koťat z východní části Evropské unie do západní. „Tedy prosím vnímejme témata zvířat jako jednu z důležitých agend Evropské unie a pracujme prosím na tom,“ upozornil Pospíšil. Z usnesení ale rovněž vyplývá, že většina složek přítomných v kosmetických výrobcích se používá také v mnohých jiných výrobcích, jako jsou léky, čisticí a prací prostředky či potraviny. Na tyto složky se vztahuje jiná legislativa, která může povolovat jejich testování na zvířatech.
Parlament vyzval lídry členských států EU, aby využili svoje diplomatické kontakty k vytvoření koalice pro podporu celosvětového zákazu testování kosmetických výrobků na zvířatech a zabránili obchodu s takto testovanými složkami takových výrobků - například prostřednictvím mezinárodní smlouvy OSN. Globální zákaz testování kosmetiky na zvířatech by měl podle poslanců nabýt účinnosti v roce 2023. Usnesení také odmítá jakékoli oslabení zákazu testování kosmetiky na zvířatech v EU prostřednictvím probíhajících obchodních jednání či pravidel Světové obchodní organizace.