Britský ministr financí Sajid Javid včera nečekaně rezignoval. Stalo se tak v důsledku rozmíšky přímo v premiérově sídle v Downing Street 10. Ministerský předseda Boris Johnson na něj naléhal, aby se zbavil všech svých pěti klíčových poradců. Javid odmítl. A rezignoval.
Trh nyní sází na to, že nový strážce ostrovní kasy Rishi Sunak bude svolnější k premiérovým požadavkům na realizace dodatečných veřejných výdajů. Sunak, dosavadní náměstek na ministerstvu financí, má sice jako Javid profesní zkušenost z práce z finančnictví, a sice i z „líhně“ ministrů financí, americké banky Goldman Sachs. Ovšem postrádá exministrovu autoritu a zkušenosti. Trh tak předpokládá, že bude Johnsonovi méně vzdorovat.
Sunakova předpokládaná svolnost k dalšímu uvolnění rozpočtových kohoutků by mohla například vzpružit investice a povzbudit tak celou britskou ekonomiku, jež po vystoupení z Evropské unie prochází nesnadným přechodným obdobím. Do konce letošního roku se musí zásadně vyjasnit podoba jejího budoucího ekonomického vztahu s EU, kterou opustila před dvěma týdny.
Právě vidina silnější veřejné finanční podpory britské ekonomiky pomohla po Javidově rezignaci libře k posílení. Vůči koruně zpevnila z 29,60 až na 29,85 - nejvýše od začátku února. Oslabení koruny vůči libře o 25 haléřů však bylo vzápětí částečně korigováno. Vůči dolaru britská měna po Javidově rezignaci zpevnila z dnešní otevírací hladiny 1,296 na 1,304 dolaru za libru. Výnos britských dluhopisů ovšem vzrostl, neboť jejich cena poklesla ruku v ruce s očekáváním trhu, že Sunakovo působení znamená nejen novou nejistotu, ale v důsledku ostrovní ekonomiku může více zadlužit, než pokud by strážcem kasy zůstal Javid.