Z nočního testování přibyl jeden další potvrzený případ nového koronaviru, v Česku jich tak je nyní 64. Prvního nakaženého má Plzeňský kraj. Žádný z pacientů se zatím z nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, nevyléčil. Na Twitteru to oznámilo Ministerstvo zdravotnictví.
U pacientů se podle něj zatím stále daří dohledávat původ nákazy a hygienici se stále snaží i najít lidi, se kterými byli v kontaktu. Stejně tak postupují i u ženy z Plzeňského kraje, která má vazbu na Itálii. Počet infikovaných se během 24 hodin zvýšil o víc než dvě desítky, v úterý ráno jich bylo 40. První potvrzené případy během úterka ohlásily také Olomoucký a Pardubický kraj a Vysočina.
Zdravotní systém je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha na další zvyšování počtu nemocných připraven. Poukázal na to, že Česko má třeba oproti Itálii vyšší počet plicních ventilací v přepočtu na obyvatele. Rozšiřuje se počet laboratoří, které mohou testovat odebrané vzorky, uvedl.
Z potvrzených nakažených se z nemoci COVID-19 zatím nikdo nevyléčil. Přestože jsou někteří pacienti, kteří již neprojevují některé z klinických příznakům. To znamená, že ačkoli se v zásadě cítí zdraví, stále jsou infekční, potvrdil Vojtěch. U nikoho zatím dva kontrolní testy během 24 hodin nevyšly negativně, dodal.
Nejvíce nakažených má podle údajů Ministerstva zdravotnictví nyní Praha s 34 případy. Následuje Ústecký kraj s 12 infikovanými a Středočeský kraj s osmi případy. První případy koronaviru byly v Česku potvrzeny 1. března. Testováno podle údajů z úterního rána bylo téměř 1200 lidí, nová čísla má Ministerstvo zdravotnictví oznámit dnes ráno.
Podle údajů ministerstva v úterý na Vysočině testy nákazu potvrdily u muže, ročník 1964, který se vrátil z dovolené v italské Lombardii. Další dva nové úterní případy jsou z Královéhradeckého kraje, jde o dvě ženy po návratu z italské Val Gardeny.
Z Itálie z oblasti Trentino-Alto Adige přijela žena, která je novým případem v Ústeckém kraji, a vrátili se odsud také muž a žena, ročník 1959, z Olomouckého kraje. Třetím nakaženým v Olomouckém kraji je občan Japonska, ročník 1965, který přicestoval do ČR z Bavorska. Pacientem v Pardubickém kraji je muž ročníku 1950, který se vrátil z rakouského Bad Gasteinu.
Z šesti úterních případů ve Středočeském kraji pět lidí tvořilo skupinu, která byla na dovolené v italské oblasti Trentino (Tridentsko). „Laboratorní testy na koronavirus si skupina hradila ze svého a potvrdilo se, že byli všichni nakaženi od 10. potvrzeného případu v ČR, muže české národnosti, který se také vracel z Trentina,“ uvedlo ministerstvo. Ze středních Čech je také žena, ročník 1959, která byla v kontaktu s nakaženým z Ústeckého kraje, který přijel z italského Veneta (Benátska).
V Praze testy za úterý potvrdily nákazu u 11 nových případů. Osm z nich se zřejmě nakazilo v Česku. „Mezi ty, kteří nemají cestovatelskou anamnézu, patří dva občané americké národnosti, ročník 1986 a 1985, kteří se nakazili v hlavním městě,“ napsalo ministerstvo. Byli v kontaktu se ženou z Ústeckého kraje, která se vrátila z Itálie, stejně jako další tři v hlavním městě nově potvrzení nakažení.
„Bez cestovatelské anamnézy je také žena, ročník 1959, která se nakazila v Praze, stejně tak i další dvě ženy z Prahy,“ uvedlo ministerstvo. Tři zbylé úterní nové případy v hlavním městě mají vazby na Itálii.
Kvůli šíření nemoci Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo řadu mimořádných opatření. Ode dneška jsou zavřené základní, střední a vysoké školy, od úterního večera jsou zakázané akce s více než 100 účastníky. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula předpokládá, že tato opatření budou trvat minimálně měsíc, řekl v internetové televizi DVTV.
Už dřív ministerstvo nařídilo dvoutýdenní karanténu po návratu z Itálie pro české občany a cizince s trvalým a přechodným pobytem v ČR, na hranicích v pondělí začaly namátkové kontroly s měřením teploty. Přerušeny byly lety do severoitalských měst, Číny a Jižní Koreje. Nevydávají se víza lidem z Íránu. Platí také zákaz vývozu dezinfekčních přípravků na ruce a respirátorů s vysokou účinností do zahraničí.
iPrima/ČTK