Koronavirus_Německo
Lidí nakažených koronavirem je ve světě již téměř 120 tisíc. Nová úmrtí hlásí Belgie, Čína, Jižní Korea, Španělsko a USA. Česko má již 64 nahlášených případů výskytu nemoci COVID-19, žádný z nakažených se podle serveru Worldometer dosud nevyléčil. Nejhůře je koronavirem postižena Čína, kde zemřelo již 3158 lidí, v Itálii si koronavirus vyžádal 631 obětí, v Íránu pak 354 a v USA 31.
Švédsko oznámilo první úmrtí po nákaze novým typem koronaviru. Tato skandinávská země eviduje 486 případů infekce, nejpostiženější je Stockholm.
První oběť nákazy novým typem koronaviru dnesoznámilo Irsko. Pacient zemřel v nemocnici na východě země. Země hlásí celkem 34 nakažených.
Bulharsko podle Reuters ohlásilo první úmrtí na koronavirus, dle ministerstva zdravotnictví zemřela 66letá žena, hospitalizovaná v úterý v Sofii.
Maďarská vláda podle MTI kvůli koronaviru vyhlásila nouzový stav. Přicestovat do země mají podle Reuters zakázáno cestující z Itálie, Koreje a Číny.
Írán má 9000 případů nákazy novým koronavirem. Podle místních zdravotnických zdrojů zemřelo 354 lidí. V úterý měl Írán 291 mrtvých a 8042 nakažených.
Německá kancléřka Merkelová vyzvala Němce k solidaritě během epidemie koronaviru. Nakazit by se podle ní mohlo 60 až 70 procent obyvatel země.
Belgie dnes ohlásila první oběť nemoci COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. V bruselské nemocnici zemřel 90letý pacient, oznámila ministryně zdravotnictví Maggie de Blocková. V Belgii se podle agentury AFP nakazilo 276 lidí.
Turecko má prvního pacienta, u kterého testy potvrdily onemocnění COVID-19 způsobené novým koronavirem. Oznámil to ministr zdravotnictví Fahrettin Koca. Podle ministra je pacient muž, u kterého se objevila vysoká horečka a kašel. Muž je však v dobrém zdravotním stavu a byl izolován. Členové jeho rodiny, kteří s ním byli v úzkém kontaktu, jsou pod dohledem, napsala agentura Reuters.
Nový typ koronaviru si ve světě vyžádal už přes 4000 obětí a potvrzených případů nákazy je téměř 117 000, zhruba polovina nakažených se z nemoci zotavila. Kvůli koronaviru státy omezují cestování či ruší hromadné akce. K výjimečnému kroku přistoupila italská vláda, která od dneška nařídila karanténu v celé zemi. Některé země už přijaly i finanční balíčky, aby snížily dopady na ekonomiku. Evropská unie brzy uvolní 7,5 miliardy eur na pomoc v boji s koronavirem, přislíbila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová po telekonferenci lídrů unijních zemí.
Yikes. UK Health Minister Nadine Dorries has tested positive for #coronavirus. She reportedly fell ill on Friday and has been in contact with hundreds of people since, including the Prime Minister.
— Caroline Orr Bueno, Ph.D (@RVAwonk) March 10, 2020
https://t.co/RVcHgz5uMn
Druhou nejhůře postiženou zemí po Číně, odkud se v prosinci nový koronavirus začal šířit, zůstává Itálie, kde zemřelo už 631 nakažených novým koronavirem. To je o 168 více, než hlásily místní úřady v pondělí. Počet potvrzených případů infekce vzrostl od pondělka o tisícovku na 10 149. Italská vláda proto přistoupila k razantnímu opatření, když karanténu, která od neděle platila v velkému regionu Lombardii a 14 provinciích, rozšířila od dneška na celou zemi. Lidé tak mohou cestovat jen z pracovních důvodů a v naléhavých případech, byly zrušeny všechny sportovní akce, zavřeny jsou školy, kina a divadla, restaurace mohou být otevřené jen od šesti ráno do šesti večer pod podmínkou, že hosté budou udržovat nejméně metrovou vzdálenost.
Rakousko zakázalo vstup do země Italům s výjimkou těch, kteří předloží potvrzení o bezinfekčnosti. Nová omezení se dotkla také univerzit, divadel a koncertních sálů. Uzavřít svou hranici s Itálií pro osobní dopravu plánuje Slovinsko.
Bavorsko jako první německá spolková země kvůli obavám z dalšího šíření nového typu koronaviru zakázalo všechny akce pro více než 1000 lidí. Ke stejnému kroku se následně uchýlilo také několik španělských regionů včetně metropole Madridu. Španělsko eviduje již 35 obětí koronaviru, na některých místech jsou rovněž uzavřeny školy. Uzavření škol v celé zemi na dva týdny oznámilo i Řecko.
Dolní komora španělského parlamentu nejméně na týden přerušila činnost poté, co se koronavirus potvrdil u poslance krajně pravicové strany Vox. Na dva týdny do karantény se přesunul i předseda Evropského parlamentu David Sassoli po návštěvě rodné Itálie. V izolaci je i několik amerických zákonodárců a blízkých spolupracovníků prezidenta Donalda Trumpa, kteří přišli do kontaktu s nakaženým. Trump testy zatím nepodstoupil, protože nevykazuje symptomy.
Počet nakažených v Íránu, který je po Číně a Itálii třetí nejhůře postiženou zemí, stoupl o více než 800 na 8042, obětí je 291 lidí. V Jižní Koreji počet nakažených stoupl o 35 na 7513.
Šíření koronaviru v pevninské Číně se podle oficiálních údajů dál zpomaluje. Úřady za pondělí evidovaly pouze 19 nových případů nákazy. Čínský prezident Si Ťin-pching poprvé od vypuknutí epidemie navštívil město Wu-chan, původní ohnisko nákazy. Návštěvou chtěl dát najevo, že čínská opatření proti šíření viru byla účinná.
Některé země kvůli nákaze navrhují dodatečný rozpočet. Podporou firem i lidí chtějí bránit negativním dopadům na hospodářství a povzbudit značně otřesené finanční trhy. Jedny z nejvýraznějších opatření chystá Itálie a Japonsko, ráznou podporu ale slibuje také Trump, jehož slova dnes podpořila akciové trhy v mnoha zemích.
KORONAVIRUS SVĚT: Přes 114 000 nakažených a 4000 obětí, italská celonárodní karanténa dopadla i na předsedu Evropského parlamentu
„Dostal se k nám dotaz, zda bankovky mohou COVID-19 přenášet, a odpověděli jsme, že by si lidé měli mýt ruce poté, co si nimi manipulují. Obzvlášť, pokud pak pracují s potravinami nebo jedí,“ reaguje mluvčí Světové zdravotnické organizace na zprávy některých britských médií o přenosu nemoci při placení. Šíření koronaviru v Číně se podle oficiálních údajů dál zpomaluje. Italská plošná karanténa prodlouží uzavření škol v celé zemi a zákaz konání vše
Trump vyzval Američany ke klidu, koronavirus nakonec zmizí
Prezident Spojených států Donald Trump vyzval Američany, aby kvůli koronaviru zachovali klid, protože infekce nakonec zmizí. Informovala o tom agentura Reuters. Deník The New York Times (NYT) k dnešnímu dni zmapoval v USA 794 případů nákazy, které podlehlo 27 lidí. Propočet se liší od oficiální bilance amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), které eviduje 647 případů a 25 úmrtí.
„Koronavirus odejde,“ prohlásil Trump po jednání s republikánskými zákonodárci, se kterými v Kongresu jednal o postupu proti nákaze. Novinářům prezident řekl, že testy dosud neabsolvoval a že se cítí výborně.
„Je to něco, co bych podstoupil, ale mluvil jsem o tom s lékařem Bílého domu, což je úžasný a talentovaný člověk. Ten řekl, že k tomu nevidí důvod,“ řekl Trump novinářům na dotaz, zda byl testován. „Cítím se mimořádně dobře. Cítím se velmi dobře,“ dodal.
Podrobnosti o plánu, který má podpořit hospodářství trpící opatřeními proti koronaviru, Trump neřekl. Uvedl jen, že jednání s republikány o ekonomických opatřeních bylo skvělé.
Podle informací Reuters Trump republikánským zákonodárcům řekl, že součástí podpůrného plánu mohou být úlevy v daňovém zatížení mezd. Tyto úlevy by mohly být dočasné do konce roku, nebo trvalé. CNN předpokládá, že by se snížila výše odvodu na sociální pojištění. Zaměstnanci aktuálně z příjmů odvádějí na sociální pojistku 6,2 procenta a na systém zdravotního zabezpečení Medicare 1,45 procenta.
Šéf CDC Robert Redfield dnes řekl, že veřejné zdravotnické laboratoře dosud provedly 4856 testů. Informace o počtu rozborů v soukromých a klinických laboratoří ale neuvedl.
CDC eviduje 647 případů infekce, ale propočet NYT vychází z takřka 800 případů. Deník do své databáze zahrnuje vedle údajů CDC i oznámení, které činí jednotlivé státy a místní samosprávy, případně soukromé laboratoře. List také napsal, že od soboty úřady hlásí každý den přes sto nových případů.
Infekce, která se původně soustředila především na západním pobřeží, se nyní rychle šíří i na atlantickém pobřeží USA. Více než stovku nakažených hlásí státy Washington, Kalifornie a New York. Koronavirus se dosud rozšířil do 36 států USA, která přijímají protiopatření včetně lokálních karantén či rušení výuky.
Řada států USA rovněž vyhlásila kvůli koronaviru stav nouze, což je opatření, které samosprávám otevírá cestu ke krizovým federálním fondům.
K preventivním omezením přistoupilo i ministerstvo obrany, které pro jednání či tiskové konference zavedlo takzvaný sociální odstup. Tento termín Pentagon vysvětlil jako opatření, kdy se část konferencí a debat bude odehrávat telefonicky či přes internet. Při osobních setkáních pak budou účastníci udržovat větší vzájemný odstup a větší akce, které se běžně konají v jednom sále, budou přesunuty do vícero oddělených prostor.
iPrima/ČTK 1