Po singapurské vodní nádrži zvané Pandan se prohání robotické labutě. Tento unikát má za úkol kontrolu a testování kvality vody. O pěti netradičních ptácích informoval web Channel NewsAsia.
Z dálky byste si těžko všimli, že se v nádrži neprohání skutečné labutě. Ty, které jsou k vidění v nádrži Pandan jsou vyrobené z plastu, uvnitř kterého jsou dvě vrtulky a vědecký přístroj, který odebírá vzorky vody.
Právě to je totiž pravý důvod jejich výskytu v nádrži. Projekt SWAN (Smart Water Assessment Network) má pomoci usnadnit vodohospodářům práci skrze zjišťování kvality vody. Takové odebírání vzorku totiž v současnosti není nic snadného. Vodní plochy jsou obrovské a sběr vzorků velmi náročný.
GALERIE: Neuvěřitelné! Žena nechala umřít labuť kvůli pouhému selfíčku!
Naše důvěra v lidskou inteligenci zase o něco poklesla.
Robo-labutě jsou tak ideálním pomocníkem, které dokáží změřit, zda se voda kazí či nikoliv, zjistí její PH nebo množství obsaženého chlorofylu. Velkým plusem je samostatnost a umí posílat informace získané z vody. Dají se také ovládat pomocí ovladače na dálku.
Autoři projektu chytře zvolili pro podobu robotu labuti, aby tak nenarušili prostředí. Labuť u nich zvítězila především tvarem těla, do kterého se přístroj i odebrané vzorky pohodlně vejdou.
Singapur není jediná země, kde kvalitu a kontrolu vody mají pod kontrolou roboti. Ve Švýcarsku testují robotické úhoře, kteří mají upozorňovat na kontaminaci vody a do budoucna pomoci s přítomností těžkých kovů. Úhoři jsou na ženevském jezeře ideální, protože nevíří bahno a neohrožuje tak jiné živočichy.