Ilustrační foto
Vědci jsou přesvědčeni, že altruistické chování a konání dobrých skutků, kterými stavíme blaho ostatních před své vlastní, aniž bychom cokoliv očekávali na oplátku, skutečně zlepšuje naše vlastní zdraví a snižuje pocit bolesti. Informoval o tom server CNN.
Například dobrovolnictví, jak se ukázalo, minimalizuje stres a rozvoj deprese. Může také snížit riziko kognitivního poškození a dokonce nám pomoci k delšímu životu.
Altruismus může pomoci s bolestí
Dřívější studie z roku 2017 naznačila, že dávání druhým nám může pomoci se vyrovnat s bolestí. Vědecká práce zjistila, že osoby s chronickou bolestí, které se přihlásily k dobrovolné činnosti, uváděly pokles bolesti spolu se zvýšeným smyslem vlastní existence či pocitem naplnění.
Série nových studií možná zjistila jeden z důvodů, proč je tomu tak: určité oblasti mozku reagující na bolestivou stimulaci se zdají být deaktivovány zážitkem vlastní štědrosti. „Zatímco většina předchozích teorií a výzkumů ukazovala dlouhodobé a nepřímé přínosy altruismu, současný výzkum demonstruje, že účastníci, kteří trpěli bolestmi, z altruistických činů profitovali okamžitě,“ tvrdí autoři studie.
Dárci krve cítí menší bolest než lidé na běžném krevním testu
Před několika dny zveřejněné studie analyzovaly několik scénářů altruismu na 287 lidech. Jedna z prací třeba zjistila, že dobrovolníci, kteří dobrovolně darovali krev po přírodní katastrofě, zažívali menší bolest než ti, kteří podstoupili rutinní test krevního obrazu. A to navzdory tomu, že u dobrovolných dárců byla použita delší jehla. Podle druhé práce zase dobrovolníci, co si udělali čas pro revizi příručky určené pro děti migrantů, zažívali při vystavení nízkým teplotám menší bolest, než lidé, kteří se této činnosti nezúčastnili.
V jiné studii výzkumníci vybrali pacienty trpící rakovinou s chronickou bolestí a požádali je, aby vařili a uklízeli pro sebe nebo ve prospěch ostatních v léčebném centru. Pokud pomáhali ostatním, jejich bolest se zmenšila. Pokud práci vykonávali pro svůj vlastní prospěch, účinek údajně zmenšil bolest o více než šedesát procent.
Altruismus jako doplněk léčby bolesti?
V nejvíce vypovídající studii požádali vědci účastníky, aby zvážili darování peněz na pomoc sirotkům, a ti, kteří se rozhodli darovat, měli poté ohodnotit, nakolik věří v pomoc jejich daru. Poté byl účastníkům pomocí MRI skenován mozek, zatímco jim byly do rukou pouštěny nepříjemné elektrické šoky. Výsledek ukázal, že centra pro kontrolu bolesti v mozcích těch, kteří darovali peníze, reagovala na bolest méně, než těch, kteří peníze nedarovali. A navíc, čím více člověk věřil, že jeho altruistický čin jiným napomůže, tím méně jeho mozek na bolest reagoval.
Autoři zjistili, že význam, který lidé přikládali svým dobrým skutkům, předurčoval, jakou měrou bude jejich mozek bolest vnímat. Ačkoliv je potřeba dalšího průzkumu, autoři věří, že medicína by měla zvážit použití altruismu pro doplnění současných behaviorálních terapií k léčbě bolesti.