Lenka musela čekat na dárkyni vajíčka rok. Lékařka: Neplodných přibývá, dárkyň ne
Až 20 % párů v České republice vyhledá pomoc odborníka kvůli tomu, že se jim nedaří počít dítě. Podle odborníků je na vině nejen vzrůstající věk prvorodiček, ale i různá gynekologická onemocnění. Mnohdy jediná cesta k založení vlastní rodiny vede přes dárcovství vajíčka. Například paní Lenka má díky této metodě dvě zdravé děti. Musela na něj ale zhruba rok čekat. Vedoucí IVF programu klinik GENNET Radka Jarošová přiznává, že zatímco počet neplodných párů narůstá, počet dárkyň nikoliv.
Když bylo Lence 27 let, začala jí vynechávat menstruace. Tehdy její problém vyřešila hormonální léčba. O tři roky později ale musela na menší gynekologický zákrok, kvůli kterému musela léčbu přerušit a problém se jí opět vrátil. Při vyšetření její lékařka zjistila, že ve svých necelých třiceti letech prodělala přechod a její tělo nedokáže vytvořit vlastní vajíčka. Vidina početí vlastního dítěte přirozenou cestou se jí tak sesypala jako domeček z karet.
„Rovnou mi bylo řečeno, že mám tři možnosti – buď vajíčko od dárkyně, nebo adopci, nebo život bez dětí. Doktor mi ještě nabídl zkusit vaječníky "probrat" IVF cyklem, takže jsem jej okamžitě podstoupila, ale ve vaječnících neproběhla žádná aktivita. Rovnou mi proto doporučili kontaktovat jedno z IVF center a objednat se na konzultaci,“ vzpomněla Lenka. Na klinice jí pak doporučili umělé oplodnění za pomocí darovaných vajíček, popřípadě darovaných embryí. „Vybrali jsme si první možnost s vidinou toho, že dítě by mělo alespoň manželovy geny,“ doplnila.
Manželé chtěli mít dítě. Když se snažili o umělé oplodnění, zjistili ale něco děsivého!
Místo očekávaného potomka zjistili něco, co jim navždy změnilo život a nejspíš i zničilo vztah!
Lenka musela zhruba rok čekat na vajíčko
Jelikož dárkyň vajíček je všeobecně málo, byla zhruba rok na čekací listině, než se podařilo najít tu, která by byla pro Lenku vhodná. „Darování proběhlo anonymně, o dárkyni jsme věděla jen to, že splňuje přísná kritéria, je zdravá a typově zhruba odpovídá mně. Dnes máme díky ní sedmiletou dceru,“ popsala Lenka a tím, že o dva roky později se jí z darovaného vajíčka narodil ještě syn.
Za sebe přiznává, že tato metoda jí i jejímu manželovi přišla přijatelnější než adopce, i když se chvilku musela smířit s tím, že děti nebudou geneticky její. „Pan doktor v IVF centru mi moc pěkně vysvětlil, že funkce matky je genetická, biologická (dítě donosí a porodí) a sociologická (stará se o něj a vychovává ho), takže já prostě budu plnit pouze dvě poslední funkce. Mnohem hůře jsou na tom ženy, které nemohou plnit biologickou funkci a plod nedokáží donosit,“ vysvětlila Lenka.
Sama pak uznává, že z medicínského hlediska byl celý proces velice náročný. „Aplikace všech hormonů nebyla úplně příjemná, navíc byla časově a organizačně poměrně složitá, spousta kontrol, absencí v práci... Jelikož jsem se ale na miminko moc těšila, byla jsem hodně pozitivní a tyhle nepříjemné stránky jsem moc nevnímala,“ upřesnila Lenka.
Čeští lékaři přišli na primitivní a účinný způsob, jak zlepšit šance při umělém oplodnění!
Pro úspěšný přenos embrya je nutné řešit především dobu přenosu...
Počet dárkyň vajíček je stále nízký
Dárcovství vajíček je v současnosti hojně využívanou metodou léčby neplodnosti. Pro ženy, jež trpí poruchou tvorby vlastních vajíček, je leckdy jedinou možností k početí dítěte. První úspěšné těhotenství s využitím darovaných vajíček je ve světě známé z roku 1984. Od té doby se tato metoda stala běžným způsobem léčby, který se nadále intenzivně rozvíjel. Na našem území byl program dárcovství vajíček a embryí zahájen v roce 1997, přičemž první dítě z darovaného vajíčka se narodilo o dva roky později.
„Dárcovství vajíček je účinným řešením neplodnosti žen už řadu let, ovšem v případě České republiky i dalších zemí EU nemůže program okamžitě vyhovět všem žádostem, které se do specializovaných IVF center dostanou. Zatímco neplodnost u nás dlouhodobě narůstá, počet dárkyň vajíček nikoli. Žadatelky o darované vajíčko, jsou na čekací listině někdy i řadu měsíců,“ uvedla vedoucí IVF programu klinik GENNET Radka Jarošová.
Umělé oplodnění: Když čáp nemůže najít cestu
Statistiky jsou neúprosné. Přibývá neplodných párů, v současné době se to týká téměř každého pátého, který se snaží o miminko.
Program darování vajíček má přísná pravidla
Program darování vajíček se řídí přísnými pravidly. Dárkyní může být pouze žena ve věku od 18 do 35 let s dobrým zdravotním stavem, pravidelným menstruačním cyklem a normální hodnotou BMI, v jejíž rodině se nevyskytují žádná dědičná a psychiatrická onemocnění a není drogově závislá. V rámci dárcovství podstoupí kompletní krevní a genetické vyšetření a hormonální stimulace. Celý proces přípravy trvá 1-2 měsíce, samotný odběr vyžaduje krátkodobou anestezii, avšak pár hodin po zákroku je dárkyně z kliniky propuštěna.
Darování vajíček je v České republice legální, dobrovolné, bezpečné a je založeno na principu anonymity mezi dárkyní a příjemkyní darovaných vajíček a mezi dárkyní a dítětem narozeným z darovaných vajíček. „Budoucím rodičům se poskytují základní informace o povahových rysech, zálibách a vzdělání dárkyně s cílem zajistit, aby se jim dítě fyziognomicky co nejvíce podobalo. Výběr dárkyně probíhá pod přísnými kontrolami, žena tak nemusí mít žádné pochybnosti ohledně průběhu dárcovství a rozhodně se nemusí tohoto programu bát, pokud ostatní varianty selhaly,“ uzavřela Jarošová.
Neplodnost je v posledních letech závažným problémem. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) asi 15 % párů v plodném věku vyhledá lékařskou pomoc pro neplodnost, obvykle zhruba po dvou letech neúspěšného snažení. V současnosti je ve světě kolem 60–80 miliónů neplodných párů. V ČR jde o 15-20 % párů a jejich počet každým rokem mírně narůstá. Na vině je především vzrůstající věk prvorodiček a různá gynekologická onemocnění. Mnohdy jediná cesta k založení vlastní rodiny vede přes dárcovství vajíčka.