Dvouletá dívka ze Strakonicka odešla v noci z domova jen v pyžamu. Matka byla opilá a spala
umělé oplodnění
Výpis příspěvků ke štítku „umělé oplodnění“
Když si žena daruje možnost stát se matkou: Zmražení vajíček láká, pro koho je pojistkou?
Za čtvrt století se průměrný věk prvorodiček posunul o pět let na současných třicet. Mladé ženy s mateřstvím nespěchají, mnohé z nich chtějí mít život pod kontrolou a rodinu zakládat až ve chvíli, kdy miminko přivedou do zajištěného a bezpečného zázemí. Ovšem věk je z hlediska reprodukčního zdraví neúprosně limitující. Právě z toho důvodu roste zájem o zamrazení pohlavních buněk, tedy spermií a vajíček. Tento proces se nazývá social freezing. Například klinika GENNET zaznamenala meziroční nárůst o 138 procent. V čem celý proces spočívá?
Moje vláda vám zaplatí umělé oplodnění, překvapil Trump. Rozehrál i partii o potraty
Exprezident Donald Trump překvapil v rozhovoru pro NBC, když se vyslovil pro podporu umělého oplodnění a zároveň nadnesl možnost, že by úkon platil stát. Dosud přitom brnkal spíše na struny konzervativnějších voličů, kteří umělé oplodnění odmítají – stejně tak i potraty, které jsou významným tématem celých voleb.
Věkový trend se otáčí: Párů, kde je žena starší, je o 30 procent více. Na děti nespěchají
Mladá žena po boku staršího zajištěného muže – to byli ještě nedávno typičtí nastávající rodiče. V současné době se ale trend začíná obracet a přibývá žen, které se zamilovaly do mladšího muže a rozhodly se s ním založit rodinu. Vidět je to zejména u klientů reprodukčních klinik, kam tyto páry směřují ve chvíli, kdy se jim nedaří počít dítě. Jak odhalují data Clayo Clinic, od roku 2019 se počet starších pacientek, které na kliniku přijdou s mladším partnerem, zvýšil zhruba o 30 procent.
Chaos ve spermobankách: Hrozí záměna vzorků i náhodný incest, australský úřad nařídil čistku
Australský stát Queensland nařídil čistku zmrazených spermií v místních spermobankách poté, co audit provedený tamním zdravotnickým dohledem zjistil, že téměř u poloviny vzorků hrozí riziko chybné identifikace. Takové záměny mohou rodiče a děti dárců připravit o klíčové genetické informace a navíc hrozí nebezpečí náhodného incestu, napsal ve středu zpravodajský server BBC News.
Strašák jménem neplodnost: Šanci na otěhotnění ovlivňuje i životní styl. Na co si dát pozor?
Měsíc červen byl Světovou zdravotnickou organizací (WHO) vyhlášen měsícem reprodukčního zdraví. Při té příležitosti se nezisková organizace Loono zaměřila na problematiku neplodnosti. Zhruba každý pátý pár má problémy s otěhotněním. Ve 40 procentech je problém na straně ženy, ve 40 procentech na straně muže a ve 20 procentech u obou z nich. Jak neplodnosti předcházet, proč nezapomínat na zdravý životní styl a kdy vyhledat pomoc odborníka?
Roky toužila po dítěti a tlak okolí rostl. Díky IVF Katka porodila dceru, pak přišel „zázrak“
Tři roky se Kateřina z Ostravy s manželem pokoušela přirozenou cestou otěhotnět. Marné pokusy nakonec vyústily v to, že se pár rozhodl podstoupit umělé oplodnění (IVF). Kvůli nepříjemné zkušenosti s klinikou se však rozhodli ve svých snahách svépomocí pokračovat. K frustraci z nezdarů se připojil i tlak okolí a příbuzných, kteří na pár nevybíravě tlačili slovy: „Už byste mohli založit rodinu.“ Trvalo další tři roky, než se Kateřina odhodlala oslovit jinou reprodukční kliniku. Díky IVF se jí nakonec narodilo vytoužené miminko, dcera. A další asistovaná reprodukce nakonec nebyla třeba, přišel „zázrak“.
Čechy trápí neplodnost: I děti „ze zkumavky“ ale mají své limity. Jak léčbu ovlivní AI?
Až pět procent českých dětí se narodí pomocí asistované reprodukce (IVF). Vyplývá to z dat Národního registru asistované reprodukce. Podle lékařů bude počet dětí „ze zkumavky“ i nadále růst, především kvůli společenskému trendu zakládat rodinu v pozdějším věku. Situaci už nyní ovlivňuje umělá inteligence, která podle ředitelky reprodukční kliniky REPROMEDA Kateřiny Veselé sehraje v oblasti umělého oplodnění významnou roli.
Válka, hypotéky i klima. Páry odkládají rodičovství, ani umělé oplodnění vždy ale nepomůže
Obavy z budoucnosti trápí stále více mladých párů. Rodičovství odkládají na později, věk pak ale může početí zkomplikovat. Loni se v tuzemsku podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) narodilo přibližně 91 tisíc dětí, což je nejméně za posledních 22 let. Pomoc tak lidé mnohdy hledají na klinikách asistované reprodukce. Ty jsou sice jednou z cest, jak klesající trend porodnosti zmírnit, celkovou situaci ale podle expertů nezachrání.
Šok po testu DNA: Muž má tisíc strýců a tet, jeho dědeček byl rekordním dárcem spermatu
Jacka Nunna zajímaly pouze výsledky matčiných genetických testů. Úplnou náhodou však přišel k nečekanému zjištění. Jeho biologický dědeček byl jedním z nejplodnějších dárců spermatu na světě, a zanechal mu tak tisíce příbuzných.
Kvůli umělému oplodnění se Karolína dostala na nulu. Žádat o pomoc se bála, stud musel stranou
Nikdy si nemyslela, že bude chodit do potravinové banky. Po narození dětí ale Karolíně nic jiného nezbývá. Podle údajů charitativních organizací vzrostl počet Čechů, kteří potřebují pomoc, o 25 procent.
Paris Hiltonová se ve 41 letech dočkala vytouženého miminka. Zveřejnila dojemnou fotku
Dědička hotelového impéria Paris Hiltonová ve středu překvapila své fanoušky, když na svém instagramovém profilu oznámila, že se stala maminkou. Společně s manželem Carterem Reumem tajně přivítala na svět zdravého chlapečka. Dítě jim odnosila náhradní matka.
Moderátorce Vinczeové se splnil sen. Konečně má vytoužené dítě. Nesmí o něm ale nic prozradit
Moderátorka Adela Vinczeová si konečně užívá roli maminky. Osud jí a jejímu manželovi Viktoru Vinczemu v minulosti nedopřál mít vlastní dítě. Pár se ale rozhodl, že nebude podstupovat umělé oplodnění, ale zkusí miminko adoptovat. A už měsíc se šťastná dvojice těší z děťátka.