CNN Prima News umělé oplodnění

umělé oplodnění

Výpis příspěvků ke štítku „umělé oplodnění“

Jsou dvojčata a zároveň nevlastní sestry. Jak je něco takového možné?

31. července 2022 12:49

Unikátní dvojčata se narodila páru z amerického Rochesteru v New Yorku. Přestože přišly holčičky na svět ve stejný den a porodila je stejná žena, jsou zároveň nevlastními sestrami. Sandra totiž otěhotněla poté, co pro umělé oplodnění lékaři použili vajíčko její i dárkyně. Dvojice za pět pokusů utratila v přepočtu více než 600 tisíc korun.

Chtěl dítě se zesnulou ženou, soud mu vyhověl. Přála si to také, argumentoval

25. června 2022 05:40

Britský vdovec uspěl u soudu se svým požadavkem, aby s dopomocí náhradní matky směl mít biologického potomka se svou zesnulou manželkou. Napsal o tom list The Times. Vrchní soud rozhodl, že osmatřicetiletý Ted Jennings může využít zmražené embryo, které vzniklo při umělém oplodnění. Jenningsova manželka zemřela v roce 2019, když jí ve druhém trimestru těhotenství praskla děloha.

Umělé oplodnění spustilo závažné onemocnění kloubů. Jana se nemohla ani sama obléct

21. února 2022 09:38

Revma je nepříjemné onemocnění kloubů, které může potkat kohokoliv z nás. Paní Janě (33 let) byla diagnostikována revmatoidní artritida (RA) před pěti lety v době, kdy chtěla založit rodinu. Protože se miminko dlouho nedařilo, musela podstoupit umělé oplodnění. První pokus však nevyšel a místo toho se projevila revmatoidní artritida. Jak zvládla těhotenství s touto chorobou a proč už nemůže mít další děti?

Záchrana nosorožců bílých severních? Zázrak se má stát pomocí umělého oplodnění

18. února 2022 09:00

Mezinárodnímu vědeckému týmu se v minulých měsících podařilo vytvořit další dvě embrya nosorožců bílých severních ohrožených vyhynutím. Vědci tak mají 14 zmrazených embryí. Odebírání vajíček a vytváření embryí je součástí projektu záchrany nosorožců bílých severních umělou reprodukcí. Poslední dvě samice tohoto druhu na planetě Fatu a Nájin žijí v rezervaci Ol Pejeta v Keni. Obě patří Zoo Dvůr Králové, která o vytvoření dalších embryí informovala.

V těhotenství jsem bojovala s covidem, dcera měla po porodu silnou infekci, říká Michaela

23. ledna 2022 14:05

Práce korektorky je pro Michaelu Popelářovou doslova posláním. V roce 2019 přijala pozici dobrovolné korektorky pro spolek Nedoklubko, který pomáhá rodinám předčasně narozených dětí. Sama přitom toužila po miminku, které dlouho nepřicházelo. Dnes je šťastnou maminkou téměř roční holčičky, která se sice od ostatních „nedoklubkových“ dětí nenarodila předčasně, ale poporodní komplikace se jí nevyhnuly.

Žena porodila cizí dítě. Otec měl podezření na záměnu embryí kvůli tmavší pleti dcery

10. listopadu 2021 15:18

Nejobávanější noční můru mnohých rodičů prožily dva páry z amerického Los Angeles. Při umělém oplodnění ve zkumavce totiž klinika omylem zaměnila jejich embrya, ženy tak porodily cizí dítě. Že došlo k záměně, zjistily až několik měsíců po porodu. Podle svých slov zažily trauma, s nímž se jen těžko dokážou vyrovnat. Kliniku se proto rozhodli zažalovat.

Karcinom prsu postihuje i mladší ženy. Může za to odkládaní mateřství, říká onkoložka

24. října 2021 23:27

Karcinom prsu patří mezi nejčastější nádorová onemocnění u žen v Česku. Stále častěji se dotýká i mladších žen 45 let. V Česku každoročně onemocní nádorem prsu kolem sedmi tisíc žen. Lékaři stále apelují na prevenci, která zachraňuje životy. Protože čím dříve je nádor odhalen, tím vyšší je šance na plné uzdravení. Petra Svobodová je jednou z mnoha žen, které si tuto diagnózu vyslechly už před třicítkou. Jak zvládla léčbu vysoce agresivního nádoru? A proč se karcinom u mladých žen objevuje stále častěji?

Bráníte ženám v početí, udeřila Stehlíková. Lesby nás nezachrání, kontrovala Jochová

31. května 2021 23:43

Lesbické páry nemají přístup k asistované reprodukci, dle zákona totiž potřebují souhlas muže. To podle lékařky Džamily Stehlíkové brání některým ženám počít dítě bezpečnou cestou. Na takovou skutečnost upozornila i nedávno vydaná příručka, která ale podle předsedkyně Aliance pro rodinu Jany Jochové nabádá ženy, aby zákon „obcházely“, uvedla v pořadu 360° Michala Půra na CNN Prima NEWS.

Jana nemohla roky otěhotnět, pomohli až lékaři. Neodkládejte mateřství, vyzývají

13. ledna 2021 12:55

Počít dítě není vždy tak snadné, jak si mnoho lidí myslí. Stále více párů tak vkládá naději do center asistované reprodukce s vědomím, že když to nejde přirozeně, pomohou lékaři. V Česku se s neplodností potýká přibližně 15 procent párů, mezi které patří i 37letá Jana s 40letým Romanem. Když ani po třech letech snažení miminko nepřicházelo, touha po velké rodině se nakonec rozplynula a zůstalo jediné přání – mít alespoň jedno zdravé dítě. Nakonec zvolili cestu umělého oplodnění.