Až 300 psů ročně, kteří patří lidem bez domova, vyšetří organizace Psí život. Dostanou očkování proti vzteklině, jsou odčervení a odblešení. Cílem je především zabránit přenosu případných infekčních nemocí ze zvířat na člověka.
Kromě lékařské péče dostávají bezdomovci pro svoje psy ještě další věci. Některé pro radost, jiné pro život. „Kromě očkování lidem bez domova a jejich pejskům nabízíme právě krmení, hračky, výměnu vodítek, obojků, ale nabízíme i další léčení v případě nemocných zvířat,“ uvedla pro Zpravodajství FTV Prima manažerka organizace Psí život Jarmila Pávková.
Podle informací organizace Psí život počet zájemců o vyšetření psů mezi lidmi bez přístřeší roste. Ti, kteří přišli jednou, se vrací a přicházejí stále noví zájemci. „Já bych ho naočkoval, načipoval, kdyby mi ho chtěl někdo ukrást, protože jsem ve finanční tísni. Nemám na to peníze, tak je to dobrá věc, naočkovat ho zadarmo,“ říká bezdomovec Miroslav.
Psi z ulice se vysokého věku nedožívají
Kromě bezplatného vyšetření nabízejí organizátoři majitelům psů často i kastraci. Majitelé totiž často se štěňaty obchodují, anebo v opačném případě se o ně neumějí postarat. A často si také neuvědomují zdravotní rizika, která porody fenám přinášejí. „Ve starším věku trpí na nádory mléčných žláz, můžou umírat na záněty děloh, kde ti lidé, kteří jsou na ulici, prostě nemají šanci to podchytit a eventuálně ani nemají finance na toto zaléčit,“ vysvětlila veterinářka Klára Kunčická.
Ze statistik organizace Psí život vyplývá, že majitelé si přivádí na vyšetření především mladší psy. Z toho se prý dá usuzovat, že psi se na ulici příliš vysokého věku nedožívají.