Podle nově zveřejněné studie mohou mít lidé chodící rychleji výrazně delší život. Ženy o více než deset let a muži dokonce o více než dvacet. O studii vědců z leicesterské univerzity informoval server Daily mail.
Výzkumní pracovníci analyzovali v průběhu let 2006 až 2016 data 474 919 lidí s průměrným věkem 52 let, která jim postoupila UK Biobanka. U žen chodících svižněji přitom zjistili předpokládaný věk dožití mezi 86,7 až 87,8 lety a u mužů mezi 85,2 až 86,8 lety. Naopak loudající se ženy měly podle vědců předpokládaný věk dožití 72,4 roku a muži 64,8 roku.
Předpoklad platil i v případě obezity rychlejších chodců
Podle příspěvku v časopise Mayo Clinic Proceedings se tento rozdíl projevil i v případě, že oni „rychlejší chodci“ trpěli i nadváhou či obezitou.
Interpretace výsledků zjištění není taková, že svižně chodící lidé budou žít déle, ale pouze že existuje v tomto případě jistá souvislost. Vědci uvedli, že rychlost chůze by mohla být jedním z bodů, který by lékaři mohli u svých pacientů posoudit v kontextu celkového zdravotního stavu.
Kojenci by neměli trávit čas u obrazovky, děti do 4 let minimálně, nejdůležitější je pohyb. Návyky se utváří na začátku života, uvádí WHO
Rodiče by neměli vystavovat děti do jednoho roku věku elektronickým obrazovkám, uvedla tento týden Světová zdravotnická organizace (WHO). Rodiče by také měli zajistit, aby měli jejich potomci dostatek pohybu a cvičení, aby tím pro jejich budoucí život podpořili jejich správné návyky. O doporučeních WHO informoval deník Deutsche Welle.
Jedná se o jednu z vůbec prvních studii, která sledovala rychlost chůze jako jeden z důležitých faktorů, který zřejmě posiluje – nebo i částečně určuje – náš zdravotní stav.
Výsledky potvrzují i některé dřívější studie
Tom Yates, který stojí i za nejnovější studií, analyzoval stejná data z UK Biobanky v roce 2017 a tehdy zjistil, že rychlost chůze ovlivňuje riziko úmrtí na srdeční choroby – nejpomalejší chodci měli dvakrát větší pravděpodobnost úmrtí na srdeční choroby než ti svižněji se pohybující.
Časopis americké lékařské asociace (JAMA) publikoval v roce 2011 studii profesorky pittsburské univerzity, která zjistila totéž: rychlost chůze byla spolehlivým prediktorem očekávané délky života.
Američtí vědci také v roce 2013 přišli se zjištěním, že rychlejší chůze je spojena s nižším rizikem srdečních onemocnění a vyšším věkem dožití.