Rodiče by neměli vystavovat děti do jednoho roku věku elektronickým obrazovkám, uvedla tento týden Světová zdravotnická organizace (WHO). Rodiče by také měli zajistit, aby měli jejich potomci dostatek pohybu a cvičení, aby tím pro jejich budoucí život podpořili jejich správné návyky. O doporučeních WHO informoval deník Deutsche Welle.
Podle pokynů, které vůbec poprvé zveřejnila zdravotnická organizace Spojených národů, by pak čas strávený před obrazovkou u dětí od dvou do čtyř let neměl překračovat jednu hodinu denně. Doporučení se soustřeďuje také na spánek nebo cvičení.
Mimo jiné se v pokynech WHO lze dočíst následující:
- kojenci do jednoho roku by měli rozvíjet reakce na základě hraní na podlaze nebo na bříše svých rodičů alespoň hodinu denně a zcela se vyhnout obrazovkám,
- děti ve věku od jednoho do čtyř let by měly trávit alespoň tři hodiny denně různými fyzickými aktivitami a ne více než hodinu před obrazovkou,
- děti by neměly být upoutány v kočárku, dětské židli nebo na něčích zádech déle než hodinu,
- děti do pěti let by měly být fyzicky aktivní a mít dostatek spánku, čímž se vytváří zdravé návyky pro dospívání a dospělost.
Mezi čas strávený před obrazovkou WHO zahrnuje třeba sledování televize nebo hraní počítačových her.
„Zdravá fyzická aktivita, sedavý způsob života a spánkové návyky se utvářejí na začátku života, poskytují příležitosti k vytvoření návyků pro dětství, dospívání a dospělost,“ uvedla WHO v pokynech pro členské státy.
Nedostatek pohybu zabíjí
Neaktivní způsob života je „hlavním rizikovým faktorem“ úmrtnosti a pohonem pro celosvětový nárůst nadváhy a obezity. Nadměrná nadváha může vést k onemocněním jako je vysoký krevní tlak, diabetes a některé typy rakoviny.
Ve zprávě z roku 2017 Světová zdravotnická organizace uvedla, že počet obézních dětí a dospívajících celosvětově raketově vzrostl - desetinásobně za posledních 40 let. Ve zprávě je také poznamenáno, že nárůst se zrychlil u národů s nízkými nebo středními příjmy, zejména v Asii.