Masakr v Illinois vyvolává otázky ohledně kontroly povolení na držení zbraní. Střelec zbraň neměl vůbec mít

Montér Gary Martin (45) přišel v pátek do budovy svého bývalého zaměstnavatele ve státě Illinois, zabil pět svých kolegů a několik dalších zranil. Masakr sám nepřežil poté, co ho zasahující policisté po krátké přestřelce zastřelili. Šetření ukázalo, že střelec o svou zbraň měl přijít už před lety. Nestalo se.

Ve Spojených státech jsou držitelé zbraní kontrolováni systémem National Instant Criminal Background check system (NICS). Systém kontroluje, zda kupované střelné zbraně nebo výbušniny nezíská osoba, která pro to není způsobilá. Zájemce o zbraň musí nejdříve vyplnit příslušný formulář, na jehož základě je provedena kontrola způsobilosti v dostupných databázích.

Martin získal oprávnění k držení zbraně v lednu roku 2014, kdy kontrola selhala a neprokázala jeho odsouzení za trestný čin spáchaný v roce 1995 v Mississippi. Martin 5 dní po získání oprávnění podal žádost o povolení k přepravě zbraně, což zahrnovalo přísnější kontrolu jeho minulosti. V tomto procesu se používají například digitální otisky prstů, které už prokázaly jeho dřívější odsouzení.

„Absolutně neměl mít zbraň,“ uvedla šéfka policie ve městě Aurora Kristen Zimanová. A protože illinoiská policie Martinovi na základě druhé kontroly povolení vlastnit zbraň zamítla, vyvstává otázka, co státní orgány udělaly pro to, aby o ni skutečně přišel. Vyšetřovatelé tuto skutečnost budou ověřovat.

Mezi oběťmi masakru byl také teprve jednadvacetiletý Trevor Wehner, který byl ve své nové práci první den. Wehner studoval univerzitu na severu Illinois a do firmy Henry Pratt nastoupil právě v den, kdy se Gary Martin rozhodl mstít za to, že po patnácti letech přišel o práci.

Tagy: