Americký vědecký tým vytvořil „telepatické“ zařízení, které lidem umožňuje spolupracovat pouze pomocí myšlenek. Technologie, která je zatím na začátku cesty, může vyústit až v „sociální síť“ vzájemně propojených mozků, které budou moci společně řešit problémy. Informoval o tom server Russia Today.
„Představujeme BrainNet, který je, podle toho, co víme, prvním neinvazivním přímým „mezimozkovým“ (brain-to-brain ) rozhraním pro společné řešení problémů ve více lidech,“ napsal výzkumný tým složený ze zástupců University of Washington a Carnegie Mellon University v předběžné zprávě.
Telepatická komunikace při videohře Tetris
Trojcestné neurální spojení nazvané BrainNet využívá dva elektroencefalogramy (EEG) předávající instrukce „vysílatelů“ k „přijímajícím“, kteří jsou vybaveni transcraniální magnetickou stimulací (TMS).
Pomocí těchto zařízení mohou tři zúčastnění sdílet myšlenky, spolupracovat a hrát například videohru Tetris jako jedna osoba. Dva „vysílatelé“ byli v rámci výzkumu připojeni k EEG a požádáni, aby hráli Tetris a rozhodli, zda je potřeba každý nový blok (kostičku) otočit, nebo ne. Jejich rozhodnutí bylo pak posláno přijímajícímu skrze TMS. „Vysílatelé“ mohli rovněž předávat zpětnou vazbu, zda „přijímatel“ porozuměl telepatickým instrukcím.
Vznikne „sociální síť“ vzájemně propojených mozků
Na druhé straně, „přijímatelé“ mohli kompletně na bázi mezimozkové komunikace rovněž posuzovat, který z „vysílatelů“ je spolehlivější. V rámci pěti různých trojic se vědcům podařilo dosáhnout průměrné přesnosti 81 procent.
Tým zatím nedokázal stvořit skutečný „Matrix“. Systém je zatím pomalý, není stoprocentně spolehlivý a čeká ho revize, ale jde teprve o začátek, který může vést až propojení celých lidských sítí napříč webem.
„Naše výsledky zvyšují pravděpodobnost budoucích mezimozkových rozhraní (braint-to-brain), které umožní společné řešení problémů na základě ‚sociální sítě‘ vzájemně propojených mozků,“ napsal výzkumný tým.