„Jsme rovnocenné lidské bytosti. Pokud očekáváte od evropských křesťanů více, než mohou očekávat evropští křesťané (v islámském světě) – dobrá, pak v podstatě nemáte žádné právo očekávat více. Jsme si rovni. Pokud nejste šťastní v Evropě, běžte do arabských zemí a zůstaňte tam,“ uvedl polský politik Tarczyński exkluzivně pro londýnskou redakci serveru Breitbart.
Dominik Tarczyński, člen polské vládní strany Právo a spravedlnost exkluzivně promluvil pro londýnskou redakci serveru Breitbart v návaznosti na kauzu, v rámci které se britský politik Boris Johnson dostal do sporu s establishmentem kvůli své kritice burek. Polský zákonodárce trvá na tom, že islámské pokrývky tváře „by měly být zakázány stejně, jako jsou v Saúdské Arábii zakázány křesťanské kříže“.
Podle Tarczyńského je vztah mezi Západem a islámským světem nevyvážený a jako příklad uvádí mešitu, kterou chce teokratický režim Saúdské Arábie postavit v polské Varšavě.
Burka by měla být z bezpečnostních důvodů zakázána
„Rádi ji tady budeme mít, ale až tehdy, co oni odsouhlasí Polsku stavbu katedrály v Saúdské Arábii,“ poukázal na jistou nevyváženost a doplnil, že „je to velmi jednoduché, buď jsme si rovni, jsme partneři, jsme stejné lidské bytosti, a nebo se oni cítí být lepšími než ostatní.“
V rozhovoru také uvedl, že by z bezpečnostních důvodů měl platit zákaz nošení nejen burek, ale také šátků, které k maskování svých obličejů používají například sebevražední atentátníci, mladí sexuální násilníci nebo ozbrojení lupuči. Podobné opatření ostatně platí v už řadě evropských zemí.
Říkáte lži a jste jednostranní, opřel se do BBC maďarský ministr zahraničí v rozhovoru o migraci
V ostrou slovní rozepři se změnil úterní rozhovor reportérky stanice BBC s maďarským ministrem zahraničí ohledně migrace. Když například pracovnice britské televizní stanice obvinila maďarskou vládu z xenofobie, kontroval maďarský šéf diplomacie tím, že BBC informuje nevyváženě a jednostranně.
Musíme se poučit od Německa, Švédska a dalších a neopakovat stejné chyby
Tarczyński rovněž poukázal na fakt, že i obyčejní lidé často čelí omezením ohledně zakrývání tváře – například na mnoha veřejných prostorech jsou zakázány kukly, přilby i masky – a je špatné, že náboženští fundamentalisté očekávají „více práv“ než ostatní.
„V Německu a Švédsku a v řadě dalších zemí tento proces, tento požadavek na povolení burek začíná slovy jako „demokracie“ nebo „svoboda vyznání“ a všemi těmito krásnými slovy, které nemají nic společného s realitou… a končí to sebevražednými útoky,“ varoval.
Polsko by se pak podle polského politika mělo poučit od Belgie, Francie, Německa a dalších zemí a nemělo by opakovat jejich chyby.