V ostrou slovní rozepři se změnil úterní rozhovor reportérky stanice BBC s maďarským ministrem zahraničí ohledně migrace. Když například pracovnice britské televizní stanice obvinila maďarskou vládu z xenofobie, kontroval maďarský šéf diplomacie tím, že BBC informuje nevyváženě a jednostranně.
Rozhovor s maďarským ministrem zahraničí Peterem Szijjártóem pro pořad BBC Newsnight se hned od počátku odvíjel v duchu nepříjemných otázek a rázných odpovědí. Tématem totiž byla migrace, na kterou má Maďarsko velice striktní pohled. Reportérka Emily Maitlisová se šéfa maďarské diplomacie zeptala například na to, proč vláda schválila na Světový den migrantů nový zákon, který kriminalizuje pomoc právě migrantům.
„Jsou tu organizace, které pomáhají lidem, kteří žádají o azyl, i když na něj nemají žádný právní nárok. Pokud budete podporovat narušování maďarských hranic, musíte počítat s následky,“ odpověděl Szijjártó.
Na rozhovor v angličtině se můžete podívat zde:
To byl ovšem jen začátek. Během dalších minut, kdy maďarský ministr zahraničí zdůrazňoval, že se jeho země brání případnému znovuotevření tzv. balkánské trasy, se rozhovor stále více vyostřoval. Reportérka pak připomněla některé výroky maďarského premiéra Viktora Orbána o „muslimských nájezdnících“ nebo „křesťanském Maďarsku“. „To už vlastně není o migraci, ale o xenofobii,“ řekla Maitlisová.
Szijjártó její slova okamžitě odmítl a řekl, že je považuje za urážku. „My Maďaři máme právo, a nikdo nám ho nemůže vzít, činit svá vlastní rozhodnutí, komu povolíme vstup na území Maďarska, a komu ne,“ reagoval s tím, že Orbánova vláda se snaží udržet Maďarsko maďarské.
K dalšímu rozporu došlo, když reportérka BBC řekla, že podle opozice nebyly dubnové volby, ve kterých dostala Orbánova strana Fidesz téměř 50 %, férové. Dále pak poznamenala, že v Maďarsku už není demokracie, ale „hrůzné autoritářství“. „Lžete, v této televizi říkáte lži. Podle mě to není fér. Jste nevyvážení a jednostranní. Prezentujete tu názory lidí, kteří jsou frustrovaní, že prohráli ve volbách,“ oponoval Szijjártó s tím, že Fidesz vyhrál poslední troje parlamentní volby s ústavní většinou.
Vládu Viktora Orbána ostře kritizují lidskoprávní organizace i některé členské státy EU. Trnem v oku jim je nulová tolerance Maďarů vůči migrantům z Afriky a Blízkého Východu. Minulý týden navíc poslanci schválili balíček protimigračních zákonů zvaný Stop Soros. Nová legislativa cílí především na nevládní organizace, které pomáhají migrantům bez práva na získání azylu. Tomu, kdo by organizovaným způsobem napomáhal ilegální migraci, ať už poskytováním informačních letáků nebo poradenstvím, hrozí až rok vězení.