„Je načase, aby se Mexiko s pomocí USA zapojilo do války proti drogovým kartelům a smazalo je ze zemského povrchu. Čekáme jen na výzvu vašeho nového úžasného prezidenta!“ - píše na svém twitteru Donald Trump.
Americký prezident napsal svůj přípis poté, co došlo k velké tragédii, kdy členové drogového gangu přepadli kolonu tří aut v mexickém státě Sonora poblíž amerických hranic a zabili členy rodiny LeBaronů i s dětmi (viz). Někteří z nich byli americkými občany. V posledních týdnech v Mexiku došlo k několika násilným akcím drogových gangů, jako například přestřelky a nepokoje v ulicích města Culiacán kvůli zadržení syna drogového bosse Ovidia Guzmána, kdy musela zasahovat mexická armáda. Vše to vyvolalo nevoli vůči nové a nekonfrontační bezpečnostní strategii levicového prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora, který se loni ujal úřadu se slibem, že zemi zajistí mír.
Mexický prezident přišel se sloganem „abrazos no balazos“ - objetí, nikoli kulky. V jeho pojetí to znamená sociální programy na zmírnění extrémní chudoby, nabádání k dobrému chování a naléhání na zvládnutí korupce. Vytvořil nové militarizované národní policejní síly, které však dosud nehrály významnou roli v operacích proti organizovanému zločinu.
Edgardo Buscaglia z Kolumbijské univerzity v USA, který se organizovaným zločinem zabývá, uvedl pro britský list Guardian: „Boj proti chudobě nemůže sám ukončit kriminalitu. Vždyť mnoho zemí, a mnohem chudších než Mexiko, trpí organizovaným zločinem mnohem méně… Vláda musí místo toho začít společnou strategií na odstranění zakořeněných politických a obchodních zájmů, které profitují z organizovaného zločinu a chrání jej.“ K tomu dodal: „To, co prezident Obrador potřebuje, není bezpečnostní strategie. Potřebuje strategii proti mafii.“
Z tohoto aspektu vidí zřejmě situaci v Mexiku také Američané, když Donald Trump mimo jiné nabízí: „Jestli Mexiko potřebuje pomoc nebo požádá o vyčištění země od drogových příšer, jsme připraveni a ochotni pomoci bojovat rychle a s efektem.“
Mnoho expertů, mnoho názorů
Řadě mexických a zahraničních expertů se nezdá taktika současného prezidenta Obradora. Redaktor serveru Al Jazeera poukazuje na špatnou taktiku již u předchozího mexického lídra Filipe Calderona: „Dramatický nárůst počtu kartelů a zločineckých skupin působících v Mexiku je do značné míry způsoben politikou prezidenta Calderona, která se téměř výhradně zaměřila na zatčení vůdců kartelů a roztříštění dříve konsolidovaných zločineckých skupin.“
Názor opírá o data, která ve svém článku uvádí: „Před vládou prezidenta Calderona zažilo Mexiko v průměru zhruba 10 000 vražd ročně, což je méně než třetina současné hodnoty. Od roku 2006 v Mexiku prudce stouplo také nejen násilí, ale i počet kartelů se zvýšil ze šesti na třicet sedm.“
Na vysvětlenou v roce 2006 vyhlásil prezident Calderon „válku drogám“.
Otázkou je, zda může být proto správná Obradorova mírová taktika. Současný prezident zastávající tuto metodu by musel sjednat 37 různých mírových dohod, to znamená pro každý kartel a zločineckou skupinu. Je to vůbec možné?
Jaké je řešení
Mexičtí tvůrci strategie boje proti drogovým kartelům jsou dnes, jak vidno, rozděleni mezi ty, kteří navrhují násilné zásahy a ty, kteří navrhují mírovou dohodu. Obě strategie jsou omezené. Na jedné straně nesmí mexický stát tolerovat zločinecké skupiny ani jejich činnost. Na druhé straně vláda nemůže riskovat další nárůst násilí v zemi.
Válka s drogami navíc není konvenční válčení. Zaprvé, válka proti všem mezi kartely a státem připomíná spíše občanskou válku než konvenční. Zadruhé, problém boje proti kartelům spočívá v tom, že fungují v poušti, v džungli nebo v hustě obydlených městských oblastech. Bezpečnostní síly musí být proto vybaveny a vyškoleny k tomu, aby operovaly v několika různých kontextech současně.
Platí jedno pravidlo
Autor článku o mexických problémech s gangy na serveru Al Jazeera popisuje, jak je obtížné drogové gangy vyhladit, jak se domnívá Donal Trump. Cituje znalosti a „moudra“ známého drogového bosse El Chapa - Joaquína Guzmána (Prcek), který dobře věděl, že drogový kartel se nikdy „nevzdá“ jako stát v konvenční válce. „Kartely jsou velmi ohebné a snadno se fragmentují, atomizují a reorganizují podle podmínek a prostředí,“ uvádí Al Jazeera. Nakonec cituje El Chapa, který trefně poznamenal: „válka končí, ale obchod s drogami nikdy nekončí.“
Mirko Radušević