Pálení sochy Zdroj: Twitter/@PrawaStronaa
Velké rozhořčení mezi chorvatskou i světovou komunitou LGBT vyvolal projev netolerance a agrese ze strany organizátorů tamního festivalu. V rámci něho totiž proběhlo veřejné pálení sochy zobrazující pár mužů s dítětem. Chorvatský prezident Zoran Milanović se ve svém pondělním oficiálním vyjádření připojil k aktivistům LGBT a incident prohlásil za nepřijatelný a nelidský.
Pálení sochy, které se odehrálo v neděli v chorvatském městě Imotski poblíž hranic s Bosnou a Hercegovinou, bylo podle prezidenta země naprosto zavrženíhodné. „Událost byla pozorována mnoha dětmi, které byly svědky šíření nenávisti a podněcování k násilí,“ sdělil ve svém prohlášení a požadoval omluvu od organizátorů karnevalového festivalu. Ti se však podle Reuters k záležitosti odmítli jakkoli vyjádřit.
Prezidentovu odsouzení následovalo vyjádření chorvatské vlády, která uvedla, že je proti „jakékoli formě nenávistných projevů nebo agrese a jakýchkoli činů, které urážejí city chorvatského lidu a přispívají k rozdělování ve společnosti,“ informovala chorvatská agentura Hina.
Incident pravděpodobně reagoval na nedávné rozhodnutí chorvatského nejvyššího soudu proti diskriminaci párů stejného pohlaví, které vychovávají děti coby pěstouni. Rozhodnutí Ústavního soudu z ledna je považováno za skutečně významný krok vpřed za práva LGBT v zemi, rozhněvalo ale konzervativní katolické obyvatelstvo.
Pálení podobizen či „nepohodlných“ atributů jsou na chorvatských masopustech jistou satirickou tradicí. V minulých letech došlo například k pálení dětských knih o rodinách stejného pohlaví. Partnerství osob stejného pohlaví je v Chorvatsku povoleno od roku 2014, kdy byl Milanović předsedou vlády. Homosexuální páry ale stále nesmějí adoptovat děti.
Brian Finnegan, tiskový mluvčí organizace práv LGBT + ILGA-Europe, v pondělí řekl nadaci Thomson Reuters, že pálení papírové sochy představuje „další nárůst nenávisti v Evropě, která je podporována rétorikou anti-LGBT.“