Už více než 60 let leží na mořském dně kousek od pobřeží Norska potopená nacistická ponorka. To by zřejmě nikomu nevadilo, kdyby ze zrezivělého stroje neunikaly toxické chemikálie. Norové dlouho váhali, jak nebezpečný problém vyřešit. Nakonec vyhrála varianta, že tento „podmořský Černobyl“ pohřbí na dně, informoval server Daily Mail.
Okolo 2 400 tun vážící německou ponorku potopily nedaleko města Bergen ke konci druhé světové války britské lodě. Čím déle ležel vrak na dně moře v hloubce přibližně 150 metrů, tím více se na něm začal podepisovat zub času. Nakonec tak došlo k tomu, že ze zrezivělých barelů začaly unikat nebezpečné chemikálie, především pak rtuť.
Každý rok unikly přibližně čtyři kilogramy toxických látek, které zamořily rozlohu o 30 kilometrech čtverečních. Do této oblasti nesmějí vplouvat lodě a byl zde vyhlášen i zákaz rybolovu. To vše jen pár kilometrů od druhého největšího norského města Bergen.
Takto vypadá plán na pohřbení ponorky, který vznikl už před několika lety:
Únikům toxických látek by ale měl být konec. Norská vláda si totiž najala nizozemskou firmu, která vrak ponorky zasype 100 tisíci tunami písku a kamení. Složitá operace, která vyjde na 32 milionu dolarů (přes 700 milionů korun), začne příští rok a hotovo by mělo být už v roce 2020. Vyzvednutí vraku, který mluvčí norské pobřežní stráže označil za „podmořský Černobyl, by totiž podle odborníků bylo velice riskantní.
Nacistická ponorka U-864 šla ke dnu po útoku britské námořní flotily na počátku roku 1945 a zemřelo v ní všech 73 členů posádky. Vrak objevilo norské námořnictvo až v roce 2003 poté, co na problém s kvalitou vody upozornili místní rybáři.