Dětem, které se dívají na obrazovky smartphonů a tabletů sedm a více hodin denně, se předčasně ztenčuje mozková kůra. Podle zjištění americké studie se dětem mohou zhoršovat paměťové funkce a vnímání. O studii informoval deník Daily Mail.
Cílem studie Adolescent Brain Cognitive Development (Kognitivní vývoj mozku adolescentů) je mimo jiné ukázat, jak čas strávený sledováním obrazovky moderního zařízení ovlivňuje emoční vývoj i mentální zdraví dětí. Vědci například zjistili, že děti, které tráví více než dvě hodiny denně koukáním na obrazovku, dosahují nižšího skoré v jazykových testech nebo v testech myšlení.
Vědci testují více než 11 tisíc dětí
Výzkumní pracovníci kvůli počátečním zjištěním skenovali mozky 4500 dětí. Dále vědci v rámci průzkumu v průběhu desetiletí sledují více než 11 tisíc dětí ve věku od devíti do desíti let.
Mozková kůra je vnější vrstva mozkové tkáně, která zpracovává informace z fyzického světa. Má rozhodující vliv na kognitivní funkce, jako jsou vnímání, jazyk, paměť a vědomí. S přibývajícím věkem se její tloušťka zmenšuje.
Dr. Gaya Downlingová zatím varuje před předčasnými závěry, protože si zatím ani vědci nejsou zcela jistí, zda výraznější ztenčování mozkové kůry a zhoršené výsledky testů jsou skutečně důsledkem rostoucího využívání moderních technologií. Vědci dále pokračují ve sledování.
Velikost IQ souvisí s tloušťkou mozkové kůry
Studie z roku 2014 ukázala, že mezi tloušťkou mozkové kůry a IQ existuje přímá korelace. Podle tehdejších zjištění u lidí s výrazným růstem IQ nezaznamenali vědci očekávané ztenčení mozkové kůry. Naopak lidem s výraznějším poklesem IQ se mozková kůra nadprůměrně ztenčila.
Uveřejnění nejdůležitějších dat aktuálně probíhajícího průzkumu vědci plánují na rok 2019. Na v současné době stále probíhající výzkum Národního zdravotního ústavu (National Institute of Health) bylo vyčleněno 300 milionů dolarů (asi 6,7 miliardy korun).