mozek

Výpis příspěvků ke štítku „mozek“

Unikátní výzkum: Mozky dětí kvůli covidu předčasně zestárly. Může za to stres a deprese

3. prosince 2022 12:33

Mozky amerických nezletilých kvůli covidu předčasně zestárly nejméně o tři roky, píše list The Washington Post s odvoláním na studii vědců ze Stanfordovy univerzity. Na vině je podle nich stres spojený s lockdowny během pandemie. Vykazují údajně podobné změny jako mozky dětí, které byly vystaveny chronickému stresu či nepřízni osudu.

Vdova po slavném hráči promluvila o krutých okolnostech jeho smrti. Jak zemřela hvězda NHL?

6. listopadu 2022 07:25

Legendární hokejista Marek Svatoš trpěl chronickou traumatickou encefalopatií (CTE), které se často přezdívá „boxerská demence“. Sportovnímu webu TSN to u příležitosti výročí jeho smrti potvrdila Diana, vdova po zesnulém hokejistovi. Nemoc u něj způsobovala silnou depresi a ztráty paměti. Zpovědí, v níž promluvila i o sportovcově užívání heroinu či o pokusu vzít si vlastní život, chce Diana pomoci dalším rodinám hokejistů. Podle ní může NHL pro hokejisty udělat v průběhu jejich kariéry i po ní mnohem více.

Tragédie změnila Martince život. Má poškozený mozek a nehýbe se, pomoci může rehabilitace

20. října 2022 11:27

Stačila chvíle, aby se život 5členné rodiny navždy změnil. Když byl Martince rok, začala se topit. Ani rychlá pomoc lékařů však rodiče nepřipravila na to, co následovalo. Dívenka má kvůli nedostatku kyslíku poškozený mozek. Dva roky se takřka nehýbe, přesto dělá malé pokroky. K dalšímu posunu by jí mohla pomoci neurorehabilitace, která je však pro rodinu velmi nákladná.

Vyhoďte doktory i kouče. Jak může hvězda NFL hrát pár dní po otřesu mozku a utrpět další?

30. září 2022 17:23

Americký fotbal je hned na první pohled sportem jen pro tvrďáky. Během necelého týdne se o tom dvakrát velmi intenzivně přesvědčila jedna z hvězd zámořské NFL Tuy Tagovailoa. Quarterback Miami Dolphins dostal před pár dny pořádný direkt, ve čtvrtečním zápase pak opouštěl hřiště na nosítkách, tentokrát už oficiálně s otřesem mozku. A opět se jednou vášnivě diskutuje o bezpečí hráčů.

Naděje pro zoufalé rodiče chlapce na přístrojích? V boji za syna mají ještě jednu možnost

5. srpna 2022 18:44

Britský vrchní soud v pátek zamítl požadavek rodiny 12letého Archieho Battersbeea na převoz do hospice. Chlapec tak zřejmě zemře v nemocnici. Rodina bojuje proti úřadům, které rozhodly o odpojení od přístrojů, jež ho drží naživu. Lékaři u něj konstatovali mozkovou smrt poté, co ho rodiče našli doma bezvládného. Podle Hollie Danceové, chlapcovy matky, stojí za neštěstím internetová výzva, během níž se lidé snaží upadnout do bezvědomí zadržením dechu nebo škrcením.

Vědci odhalili tajemství klitorisu. Objev by mohl pomoci při léčbě sexuálních poruch

21. prosince 2021 11:39

Vědci zjistili, která konkrétní oblast mozku se aktivuje při stimulaci klitorisu. Došli také k závěru, že tato oblast je větší u žen, které mají častější pohlavní styk. Závěry studie zveřejněné ve vědeckém časopise JNeurosci by v budoucnu mohly pomoci s léčbou obětí sexuálního násilí nebo žen se sexuálními poruchami. O objevu informuje agentura AFP.