mozek

Výpis příspěvků ke štítku „mozek“

První na světě a „konečně puberťák“. Mozkový implantát pomáhá chlapci kočírovat záchvaty

Dnes třináctiletý Oran Knowlson trpěl až stovkami epileptických záchvatů denně. Představa, že by kolem sebe neměl nikoho, kdo by mu mohl v případě problému pomoci, byla nemyslitelná. Vše ale změnil neurostimulátor, tedy mozkový implantát, který chlapci jako prvnímu na světě voperovali lékaři ve Velké Británii. Jak sdělila jeho matka Justine, doma má konečně šťastného a hovorného puberťáka.

Muž překonal příznaky Alzheimera neobvyklou metodou. Výsledky testů mě šokovaly, říká lékař

Je na obzoru nový zázračný lék nebo způsob, jak bojovat s demencí? Nejspíš ne. Přesto se Američan Simon Nicholls během 14 měsíců zbavil příznaků počínající Alzheimerovy choroby. Jeho příběh je o odhodlání a snaze postavit se nepřízni osudu. Pětapadesátiletý muž dal na doporučení lékařů a změnil svůj životní styl. Nyní má naději, že si užije dospívání svých dvou malých synů.

Naslouchejte svým blízkým. Při mluvení si můžete všimnout příznaků vážné nemoci, líčí lékař

Demence je pro pacienta i jeho okolí zdrcující diagnózou. Nemoc, která ovlivňuje chování i mysl postiženého člověka, se navíc vyznačuje řadou příznaků. Některých si podle lékaře Henka Swanepoela mohou lidé všimnout už při naslouchání svému blízkému. Projevují se totiž při komunikaci. Pro web Mirror odborník na mozek hovořil o symptomech specifických pro frontotemporální demenci.

Malý Vojta zažívá i sto záchvatů denně. Maminka Lucie bojuje za lepší péči, vznikla sbírka

Malý Vojta se narodil jako zdravé a spokojené miminko, vše se však změnilo, když mu bylo sedm měsíců. Onemocněl herpetickou encefalitidou. Následky si nese dodnes – má poškozený mozek, trpí četnými epileptickými záchvaty, kterých může mít i sto denně, přestal chodit a je plně odkázán na péči své maminky Lucie. Ta nebojuje jen s nemocí svého syna, ale i s úřady. Příspěvek na péči nepokryje požadovanou péči, léčbu, náklady na bydlení ani stravu. Její přátelé proto založili sbírku na platformě Donio s cílem jí pomoci.

CNN: K ovládání počítače mu stačí myšlenka. Pacient s ALS testuje revoluční implantát

Vyslechnout si diagnózu amyotrofická laterální skleróza, neboli ALS, představuje sdělení na úrovni rozsudku smrti. Pacientovi nemoc napadne nervové buňky v mozku a míše, postupem času ztrácí schopnost svalového pohybu. Nejen, že se dotyčný přestává hýbat, ALS ho postupně připraví o možnost mluvit, jíst a dýchat. Revoluci ve zkvalitnění zbývajícího života může přinést mozkový implantát, kdy pacientovi stačí jediné – pomyslet na to, co chce, a počítač jeho příkaz vykoná. Redakce CNN s jedním z pouhých deseti pacientů, kteří revoluční implantát testují, natočila exkluzivní reportáž.

Nevím, co se mnou je, řekl Noah a ubodal policistu. Vrahova matka viní „nemoc fotbalistů“

Může CTE – chronická traumatická encefalopatie – dohnat sportovce ke spáchání toho nejhoršího zločinu? Odborníci na otázku hledají odpověď zejména v souvislosti s přibývajícími násilnostmi, za nimiž stojí bývalí hráči amerického fotbalu. Že onemocnění mění osobnost člověka, již díky řadě studií vědí. Nejsou si však jistí, do jaké míry. Téma dopadu CTE na psychiku naposledy otřáslo médii kvůli případu Noaha Greena, 25letého amatérského sportovce, který se před očima blízkých během několika měsíců změnil z tichého a milého chlapce ve vraha, kterého policisté museli zastřelit.

Dokonalou paměť může mít každý. Jak vycvičit mozek, aby si uchoval úplně cokoliv?

Nakladatelství Grada vydalo knihu Dokonalá paměť, jejímiž autory jsou Jakub Pok a Lucie Poková. O významu paměti hovoříme s Jakubem Pokem, který na otázku, proč se do psaní pustil, říká, že měl pocit, že na trhu chybí kniha, která by ukázala reálné použití paměťových technik v praxi na opravdu praktických příkladech. Už 14 let vede Školu paměti, na níž často dostával od účastníků kurzů řadu dotazů. I to bylo inspirací, aby své zkušenosti vydal knižně a přiblížil širší veřejnosti.