mozek

Výpis příspěvků ke štítku „mozek“

Nevím, co se mnou je, řekl Noah a ubodal policistu. Vrahova matka viní „nemoc fotbalistů“

Může CTE – chronická traumatická encefalopatie – dohnat sportovce ke spáchání toho nejhoršího zločinu? Odborníci na otázku hledají odpověď zejména v souvislosti s přibývajícími násilnostmi, za nimiž stojí bývalí hráči amerického fotbalu. Že onemocnění mění osobnost člověka, již díky řadě studií vědí. Nejsou si však jistí, do jaké míry. Téma dopadu CTE na psychiku naposledy otřáslo médii kvůli případu Noaha Greena, 25letého amatérského sportovce, který se před očima blízkých během několika měsíců změnil z tichého a milého chlapce ve vraha, kterého policisté museli zastřelit.

Dokonalou paměť může mít každý. Jak vycvičit mozek, aby si uchoval úplně cokoliv?

Nakladatelství Grada vydalo knihu Dokonalá paměť, jejímiž autory jsou Jakub Pok a Lucie Poková. O významu paměti hovoříme s Jakubem Pokem, který na otázku, proč se do psaní pustil, říká, že měl pocit, že na trhu chybí kniha, která by ukázala reálné použití paměťových technik v praxi na opravdu praktických příkladech. Už 14 let vede Školu paměti, na níž často dostával od účastníků kurzů řadu dotazů. I to bylo inspirací, aby své zkušenosti vydal knižně a přiblížil širší veřejnosti.

Nákupní horečka je doping štěstím, tvrdí experti. Jak se vyhnout závislosti?

Speciální prodejní akce typu Black Friday, výprodeje, výhodné nákupy a nekonečné slevy. Nejčastěji jsou těmto kampaním zákazníci vystavováni na konci roku, zejména ve chvílích, kdy se blíží Vánoce. Domnělé výhodné nákupy mohou lidem přinášet pocit štěstí, utrácení peněz s sebou však nese i negativní důsledky. Kdy „rozumné“ pořizování věcí hraničí se závislostí? A jak předejít zbytečné nákupní horečce? Nejen to popsali odborníci redakci CNN.

Snila o vlastní cukrárně, dnes se Monika učí znovu žít. Rodičům dochází síly, prosí o pomoc

Dnes 21letá Monika vždy toužila po vlastní cukrárně. Osud jí však do cesty postavil překážku v podobě dvou nádorů na mozku. Operaci před čtyřmi lety provázely komplikace, z nichž se dodnes mladá slečna nedokázala plně zotavit. Navzdory intenzivním rehabilitacím Monika stále leží, špatně mluví a jen omezeně pohybuje levou rukou a nohou. Rodiče a její sestra-dvojče se nevzdávají, přesto síly – fyzické, psychické i finanční – postupně docházejí. S prosbou o pomoc se proto obrátili prostřednictvím sbírky na veřejnost.

Mám v hlavě peklo. Mladý sportovec si prostřelil srdce, pitva jeho mozku přinesla průlom

V červenci 2019, jen několik měsíců po ukončení střední školy, si 18letý Američan Wyatt Bramwell vzal život – prostřelil si srdce. Svůj mozek chtěl darovat k výzkumu. Zhruba rok po jeho sebevraždě vědci z Bostonské univerzity zjistili, že trpěl chronickou traumatickou encefalopatií 2. stupně, známou jako CTE, způsobenou několikaletým hraním amerického fotbalu. O tragédii, která nakonec přinesla průlomové zjištění, nyní informoval web New York Times.

CNN: I ateisté se setkali s Ježíšem. Vědci zjistili, co stojí za prožitky blízké smrti

Zážitky spojené s blízkou smrtí – nejčastěji vidění velké záře nebo oproštění se od fyzické existence – mají nejspíš spojitost s mozkovými vzruchy, ke kterým dochází i po úmrtí. Přišli s tím vědci v nové studii, na kterou poukázala americká CNN. Podle jiných expertů ale takový vztah transcendentních prožitků a mozkové aktivity nelze prozatím prokázat.

Je to případ beznaděje. Schumacherův blízký přítel promluvil o stavu legendárního pilota

Téměř deset let uplynulo od chvíle, kdy měl Michael Schumacher nehodu na lyžích, při níž utrpěl těžké zranění. Informace o jeho stavu rodina dál přísně tají a jen pár vybraných lidí se dostane do Schumacherovy blízkosti. Jedním z nich je švýcarský novinář Roger Benoit. Jeho slova o stavu bývalého závodníka pozitivní rozhodně nejsou, píše web de.dayfr.com.

Protivníka skolil za 15 vteřin, teď bojuje o život. MMA bijec Štefan přišel o nohy i část lebky

Pouhé tři týdny MMA bijce Štěfana Bazsa dělily od jeho prvního profesionálního zápasu, když se mu život obrátil naruby. Po neblíže specifikovaném zranění skončil slovenský zápasník na ARO, náhle přišly zdravotní komplikace. Kvůli otoku mozku mu byla odstraněna část lebky, částečně zůstal paralyzovaný. Tvrdé rány osudu však nebyly u konce: Štefanovi kvůli dalším zdravotním problémům lékaři amputovali nohy v polovině stehen. Jeho přítelkyně nyní prosí veřejnost o pomoc.

Kanibal z Mexika rozsekal svou ženu. Její mozek měl sníst v tacos, z lebky udělal popelník

Policisté v mexickém městě Puebla zadrželi muže, který je podezřelý z obzvlášť ohavné vraždy. Dvaatřicetiletý Alvaro údajně zabil svou ženu Mariu tak, že její tělo rozčtvrtil pomocí mačety, dláta a kladiva. Poté měl ještě sníst její mozek v tortille tacos a z její lebky si prý vytvořil popelník. Celý případ je podle webu Daily Mail o to tragičtější, že 38letá oběť byla matkou pěti dětí. Pár podle médií uctíval Svatou Smrt.