reklama

mozek

Výpis příspěvků ke štítku „mozek“

COVID-19 byl loni základní příčinou úmrtí u 10,5 tisíce lidí, říkají statistici

COVID-19 byl podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) loni druhou nejčastější základní příčinou úmrtí. Podlehlo mu 10 539 lidí, tedy více než osm procent zemřelých. Dalším lidem významně zhoršil zdravotní stav a přispěl k jejich dřívějšímu úmrtí, řekl ve středu novinářům předseda ČSÚ Marek Rojíček. První základní příčinou smrti zůstala ischemická choroba srdeční, které podlehlo 19 171 osob, třetí cévní nemoci mozku (4 196).

Kvůli vzácné poruše je dvanáctiletý Jiřík na úrovni miminka. Rodiče boj nevzdávají

Jiřík Ullmann se narodil před dvanácti lety jako zdravé miminko. Kvůli vzácné poruše došlo u Jiříka k těžkému poškození mozku a hrozila mentální retardace a upoutání na invalidní vozík. Díky pravidelnému cvičení a rehabilitacím se ale Jiřík z nejhoršího dostal. Bohužel onemocnění COVID-19 jeho zdravotní stav opět velmi zhoršilo a léčba je finančně nákladná. Příběh Jiříka pro CNN Prima NEWS vypráví maminka Jana Ullmannová.

Opice díky čipům ovládá počítač jen pomocí myšlenek. Na záběrech hraje videohru

Že dokáže opice hrát oblíbenou videohru Pong, je samo o sobě unikátní. Ale zpráva, že makak ovládá počítač pouze pomocí své mysli, působí jako z jiného světa. Dokazuje to však video společnosti Neuralink, která se zabývá implantovatelnými čipy. Firmu vlastní podnikatel Elon Musk, který založil také společnosti Tesla a SpaceX. Informoval o tom web CNN.

Vědci v lidském mozku odhalili „zombie geny“. Vyvíjejí aktivitu i desítky hodin po smrti

Ačkoliv většina dosavadních výzkumů naznačuje, že v mozku se všechny procesy v okamžiku smrti postupně zastaví, nová americká studie odhaluje, že některé geny krátce po smrti naopak zvyšují aktivitu a dokáží přežít i desítky hodin. Informoval o tom web Daily Mail. Tým vědců z americké University of Illinois Chicago zjistil, že takzvané zombie geny po smrti člověka zvyšují aktivitu a rostou do obřích rozměrů.

Nemoci Američanů na Kubě a v Číně způsobilo mikrovlnné záření. Ztráceli paměť

Tajemné onemocnění, kterým trpěli američtí diplomaté v Číně a na Kubě, zřejmě způsobilo přímo směřované mikrovlnné záření. Vyplynulo to podle CNN z nově zveřejněné zprávy Národní akademie věd. Velvyslanci a další zaměstnanci ministerstva zahraničí shodně popisovali nepříjemné příznaky, jako byly bolesti hlavy, ztráta rovnováhy a paměti, a slyšeli podivné zvuky. Američané označili nemoc za havanský syndrom a mluvili o ní jako o „sonických útocích“.

Koronavirus útočí i na mozek a nervy, varují vědci. Lidé popisují i projevy hraničící s demencí

Mnozí lidé, kteří prodělali nákazu koronavirem, se cítí dále velmi špatně, ačkoli lékaři už u nich označili nemoc za vyléčenou. Popisují velkou únavu, až nebezpečnou nemotornost vedoucí i k pádům a úrazům a také zmatenost, která může někomu chvílemi připomínat až projevy například Alzheimerovy choroby. Mluví o tom, že zapomněli, pro co šli, přinesli si jiný předmět, než pro jaký vyrazili, po cestě zakopli o překážku, kterou před tím dobře viděli a věděli o ní. Podobné zkušenosti má i hvězda CNN Richard Quest, který své pocity veřejně popsal. Otázkou postižení nervového systému u COVID-19 se už zabývají i vědci z české Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP.

Každý třetí Čech umírá na mozkovou příhodu, varuje neurolog, který jich přežil šest

Mozkové příhody patří mezi nejčastější příčiny úmrtí nebo dlouhodobého postižení. Toto závažné onemocnění je způsobeno nejčastěji sníženým průtokem krve do mozku důsledkem ucpávání tepen. Ročně onemocnění mozku postihuje téměř 40 tisíc lidí. Mozkovou příhodu zažil už šestkrát i neurolog MUDr. Václav Lukáš, který tedy má s mrtvicí zkušenosti nejen z pohledu lékaře, ale i pacienta.

reklama