NASA plánuje poslat kosmický dron (bezpilotní kosmickou loď) k největšímu měsíci planety Saturn - k Titanu. Má tam hledat potenciální známky života. Podle vědců, kteří na misi pracují, je Titan specifický tím, že „na rozdíl od mnoha jiných se nachází v sluneční soustavě“, uvedl server Deutsche Welle.
Americká kosmická agentura NASA informovala, že na průzkum největšího z měsíců Saturnu použije přistávací modul Dragonfly (Vážka). Čtyřvrtulová loď bez posádky má být představena v roce 2026 a dosáhnout vytyčené destinace v roce 2034.
Next stop? Saturn’s moon Titan!
— NASA (@NASA) June 28, 2019
Titan, an analog to the early 🌎, can provide clues to how life may have arisen on our planet. Working with @JHUAPL, we’ll send our new mission #Dragonfly to take to the skies in search for the building blocks of life: https://t.co/KOU8WYvf3x pic.twitter.com/UfmWP1reOd
Podmínky potřebné pro život
„Co mě opravdu vzrušuje ohledně této mise, je to, že Titan má všechny ingredience potřebné pro život,“ uvedl Lori Glaze, ředitel planetární divize NASA.
Očekává se, že nukleárně poháněný modul Dragonfly nalétá napříč povrchem Titanu během dvou let značné vzdálenosti a dotkne se povrchu v řadě míst zájmu. Navštíví ledovcové měsíční duny a dna kráterů a bude hledat minulost či přítomnost mikrobiologického života. Prozkoumá rovněž atmosféru a podzemní oceán.
„Navštívení tohoto záhadného oceánského světa by mohlo znamenat revoluci toho, co vím o životě ve vesmíru,“ uvedl administrátor NASA Jim Bridenstine. „Titan se na rozdíl od jiných nachází v naší sluneční soustavě a je nejsrovnatelnější s počátkem Země.“ Právě podobnost naší planety s Titanem vede vědce k tomu, že by mohli nalézt nějaké stopy o původu života.
Skalnatý povrch s jezery z metanu
Snímky z předchozí mise ukázaly, že Titan má drsný a skalnatý povrch s jezery z metanu a etanu. Pod svou krustou má také podzemní oceán. Jde o zatím jediné objevené místo kromě Země, o kterém je známo, že má tekuté řeky, jezera a moře.
Jako první na Titanu přistála sonda Cassini-Huygens Evropské kosmické agentury v roce 2005. V rámci mise měřila teplotu, tlak a hustotu atmosféry a pořídila snímky měsíčního povrchu.
Z více než 150 známých měsíců ve sluneční soustavě je Titan druhý největší a jako jediný má silnou mlhavou atmosféru, která je podobně jako ta u Země založena na bázi dusíku. Na rozdíl od Země má ale mraky a déšť z metanu.