Epidemie chřipky v Česku na vzestupu: Nejde o banální nemoc, varují lékaři. Jak se bránit?
Saturn
Výpis příspěvků ke štítku „Saturn“
Fascinující a vzácný úkaz na obloze. Saturn na hodinu zmizí, schová se za Měsícem
Začátek roku 2025 nabízí po silvestrovské polární záři hned další vzácný nebeský úkaz. V sobotu 4. ledna brzy večer dojde k zákrytu planety Saturn Měsícem. „Zmizení“ jasné planety můžete sledovat i pouhým zrakem.
Měl jsem okno, neznám všechno, o Vánocích si přečtu Švejka. Babiš hájí svůj debakl u tabule
Před tabulí jsem nestál 50 let, měl jsem okno. Tak hájí prezidentský kandidát a expremiér Andrej Babiš (ANO) svůj debakl před školáky, kteří mu pokládali vědomostní otázky. V odpovědích totiž opoziční politik příliš nezazářil – neznal planety Sluneční soustavy ani nejznámější dílo Jaroslava Haška. Babiš nicméně slíbil, že si mezery ve všeobecném přehledu doplní. „Poslušně hlásím, že mám plán na víkend a koupil jsem si Švejka,“ sdělil redakci CNN Prima NEWS.
Život na Hvězdě smrti? Vědci zřejmě natrefili na vodní plochu na měsíci Saturnu
Astronomové možná objevili další vesmírné těleso, kde se nachází podpovrchová voda. Má jít o jeden z měsíců Saturnu – Mimas, který svým zjevem připomíná Hvězdu smrti z populární sci-fi série Star Wars (Hvězdné války). Pokud by se předpoklad expertů potvrdil, změnilo by to podle nich chápání vesmírných procesů.
Astronomové nahlédli do budoucnosti Země. Co se stane, až vyhoří Slunce?
Astronomové objevili vůbec první planetární systém, který se podobá očekávanému osudu naší sluneční soustavy. Dlouhá léta si kladli otázku, co ji čeká, až Slunce za zhruba pět miliard let dosáhne konce svého života. Nyní mají „křišťálovou kouli“, která jim náš osud nastíní.
Gigantická kometa se blíží ke sluneční soustavě. Půjde ji pozorovat dalekohledem
Američtí vědci z Pensylvánské univerzity objevili gigantickou kometu. Bude to největší vlasatice, kterou budou moci lidé pozorovat. Její průměr se pohybuje podle odhadů od 100 do 200 kilometrů. Míří k nám z Oortova oblaku a nejblíže se ke Slunci přiblíží v roce 2031. Podle dostupných informací nebude viditelná pouhým okem, protože bude příliš daleko od Země.
Čeká nás úchvatná noční podívaná. Měsíc vytvoří trojúhelník s Jupiterem a Saturnem
O víkendu nastane na obloze působivé setkání planet a Měsíce v úplňku. Koncem července bude nejhezčí pohled na Mléčnou dráhu a lidé mohou také vyhlížet meteory z roje Perseidy, řekl astronom Petr Horálek. Úplněk nastane 24. července.
První let na cizím vesmírném tělese. NASA na Marsu vzlétla s helikoptérou Ingenuity
Americká vesmírná agentura NASA v pondělí potvrdila, že se jí na povrchu Marsu podařilo krátce vzletět a následně přistát s malou výzkumnou helikoptérou Ingenuity. Jde o historicky první kontrolovaný let motorizovaného stroje na povrchu cizího vesmírného tělesa. V plánu je nyní ještě několik dalších, náročnějších, testů. Jejich cílem je zjistit, zda by mohly létací stroje do budoucna sloužit k prozkoumávání cizích planet.
Jupiter se na obloze přiblížil k Saturnu nejtěsněji za 400 let
V pondělí odpoledne nastane konjunkce Jupiteru a Saturnu. Obě planety se k sobě z pohledu pozorovatele přiblíží tak těsně, jako tomu bylo naposledy v roce 1623. Podle astronomů se tak jedná o úkaz staletí. Podobně těsná konjunkce znovu nastane až 15. března 2080. Sledovat tuto astronomickou podívanou můžete živě v úvodním videu článku.
Perseidy po roce opět v akci. Kdy a kde je můžeme pozorovat?
V těchto dnech opět vrcholí každoroční nebeská podívaná, kdy můžeme na obloze sledovat meteorický roj Perseid. Letos jeho maximum připadá na středeční noc z 12. na 13. srpna, kdy by měl oblohu rozzářit největší počet meteorů. K vidění budou ovšem již v úterý v noci. Kde a kdy bude přesně nejvhodnější doba pro jejich pozorování? A bude letos k vidění i nějaký další zajímavý kosmický úkaz? V pořadu Nový den odpovídá Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy.
Astronomická podívaná: V létě je možné na obloze sledovat Jupiter, Saturn i Venuši
Pozorovatelé hvězd se mohou v létě těšit na vzácnou podívanou. Saturn a Jupiter se dostanou do takzvané opozice se Sluncem a budou tak nejblíže Zemi. Mars a Venuše budou také viditelné pouhým okem, píše zpravodajský web Mail Online.
NASA plánuje let na měsíc Saturnu. Oceány pod povrchem a atmosféra na bázi dusíku slibuje potenciál života
NASA plánuje poslat kosmický dron (bezpilotní kosmickou loď) k největšímu měsíci planety Saturn - k Titanu. Má tam hledat potenciální známky života. Podle vědců, kteří na misi pracují, je Titan specifický tím, že „na rozdíl od mnoha jiných se nachází v sluneční soustavě“, uvedl server Deutsche Welle.