Astronomové zaznamenali doposud největší výbuch hvězdy v historii. Byl desetkrát silnější než u běžné supernovy a pravděpodobně vznikl spojením dvou obrovských hvězd, uvedl server Deutsche Welle.
Mezinárodní vědecký tým ve své studii informoval, že identifikoval „extrémně energetickou supernovu“ a uvedl, že objevil největší explozi, která byla kdy zaznamenána. Astronomové jsou vzhledem k neobyčejně vysokému množství vodíku obsaženého ve výbušném mraku přesvědčeni, že supernova se zformovala ze dvou původně obrovských hvězd.
Uvolnění nepředstavitelného množství energie při kolizi
Tento jev zatím nebyl nikdy potvrzen astronomickými pozorováními a bylo o něm uvažováno pouze v teoretické rovině. Astronomický tým vedený britskou University of Birmingham a americkým Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics pozoroval výbuch po dobu dvou let a zaznamenal svá zjištění v časopise Nature Astronomy.
Odborníci fenomén označili jako SN2016aps a uvedli, že se jedná o příklad „extrémně vzácné pulzační párové nestability“ supernovy.
„Hvězdy s extrémně velkou hmotou podléhají pulzaci předtím, než zemřou, a setřásají obrovský plynový krunýř. Tohle může být poháněno procesem zvaným párová nestabilita, který byl za posledních padesát let pro fyziky předmětem spekulací,“ uvedl astrofyzik Matt Nicholl. „Pokud má supernova správné načasování, může dohnat tento krunýř a při kolizi uvolnit obrovské množství energie,“ dodal.
Desetkrát silnější, pětsetkrát jasnější, více radioaktivní
Podle studie je supernova desetkrát silnější než normální supernova a zhruba pětsetkrát jasnější. Kromě impozantní velikosti a jasu je podle vědců „spektakulární“ ještě v dalších aspektech. „U typické supernovy je radiace menší než jedno procento celkové energie. Ale u SN2016aps jsme naměřili radiaci jako pětinásobek explozivní energie běžně velké supernovy,“ uvedl Nicholl.
Supernovy obvykle vyzařují viditelným světlem pouze jedno procento své energie, ale SN2016aps vyzařuje mnohem větší podíl. Vědci odhadují, že SN2016aps obsahuje energetický ekvivalent rekordních a nepředstavitelných 200 bilionů bilionů gigatun TNT. TNT je přitom konvenční míra pro vyjádření energie včetně energie uvolněné při explozi.
Vědci doufají, že objev povede k odhalení dalších podobných supernov a pomůže jim nahlédnout zpět do podmínek na počátku samotného vesmíru.