Americký ekonomický časopis Forbes každoročně sestavuje žebříček stovky nejvlivnějších žen světa, sektorů politiky, obchodu a zábavy. Prvenství letos obhájila německá kancléřka Angela Merkelová. Na druhé pozici se umístila guvernérka Evropské centrální banky Christine Lagardeová, pomyslný bronz patří americké političce Nancy Pelosiové.
Forbes ocenil především to, jak Merkelová bojuje „navzdory antiimigračnímu sentimentu v Evropě“. Časopis také připomíná, že byla vybrána za nemocnější ženu již podeváté.
Na druhém místě v rozhodování časopisu skončila Christine Lagardeová, guvernérka Evropské centrální banky, která ještě v minulém roce působila jako výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu a v loňském roce se umístila na 22. místě mezi nejvlivnějšími lidmi celého světa.
Třetí je Nancy Pelosiová, která se stala v roce 2007 jako vůbec první žena v USA předsedkyní Sněmovny reprezentantů a byla jí až do roku 2011. V roce 2019 byla do této funkce opět zvolená. V září Pelosiová oznámila vyšetřování proti americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi za možné zneužití pravomocí.
Čaputová na 80. pozici, nejvlivnější Češkou je Jourová
Greta Thunbergová, která byla jmenována osobností roku americkým časopisem Time, byla zařazena na seznamu Forbes až na 100. místo. Před ní jsou například britská královna Alžběta II. (40. místo) nebo slovenská prezidentka Zuzana Čaputová (80. místo).
V české verzi téhož časopisu je vytvářen obdobný žebříček stovky nejvlivnějších Češek. Na vrcholu se v něm letos umístila eurokomisařka Věra Jourová. Druhá skončila pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která žebříček vedla v posledních šesti letech. Třetí je ministryně financí za hnutí ANO Alena Schillerová.
Forbes hodnotí ženy podle toho, jaké podnikly kroky, aby získaly vedoucí pozice na politické moci, obchodu, filantropii a médiích.