Stovky žáků čeká už za pár dní zásadní novinka. Zákaz používání mobilů a tabletů. Některé školy v Česku se totiž inspirovaly plošným zákazem používání těchto zařízení ve Francii.
Nepozornost, odtržení od reality, ale také šikana - to je výčet jen několika důvodů, kvůli kterým Základní škola Ohradní na Praze 4 omezuje nově od září používání mobilních telefonů a tabletů během celého školního dne.
„Z pedagogického sboru vyšlo to, že je to velké úskalí, kyberšikana, podvody. Bude přesně daný prostor, kde to budou moct využívat a kdy to budou moc využívat,“ popsal nová školní pravidla zástupce ředitele školy Milan Horák.
Děti prý málo odpočívají
Sloužit by k tomu mohla například speciální vyučovací hodina. Přestávky totiž podle pedagogů nepřipadají v úvahu. „Nevyužívali herní prvky, co máme na chodbách, gauče a tak dále. Prostě jenom každý sklopenou hlavu do svítícího displeje,“ vysvětlil Horák.
O větším omezení používání mobilních telefonů hlavně o přestávkách uvažují i na Základní škole Smolkova na Praze 12. Doteď tam žáci nesměli pouze fotit a natáčet videa. „Máme takový pocit, že s tím budeme muset něco udělat, protože ty děti si vůbec neodpočinou. Přestávka 10minutová nebo 20minutová je na to, aby si ten organismus odpočinul. A když hrajete počítačovou hru, kde jste v napětí…,“ naznačil problém zástupce ředitele školy Josef Filip.
Odborník: Školy by měly mobily využít ke svému prospěchu
Podle některých odborníků je to ale cesta špatným směrem. Školy by měly podle nich využít mobily žáků spíše ke svému prospěchu. „Platná strategie pro české školství počítá s tím, že zařízení žáků budou pomáhat vytvářet digitální infrastrukturu ve školách. To je jedna věc. Pokud zakážeme mobily ve školách, kyberšikanu tím neomezíme,“ myslí si Bohumil Kartous z informačního centra o vzdělávání EDUin.
Francie omezila používání mobilních telefonů legislativou. Ta začne platit od září. U nás zatím rozhodnutí o zákazu používání mobilů a tabletů zůstává na školách.