Dvaašedesátiletá žena z Německa společně s manželem vyrábí rampy z lega, které umožňují bezbariérový přístup pro vozíčkáře. Sama je už 25 let na vozíku, teď se rozhodla lidem jako je ona zjednodušit život.
Před 25 lety měla autonehodu, která ji posadila na invalidní vozík. Dnes už dvaašedesátiletá Rita Ebel pomáhá tvořit bezbariérový přístup pro lidi, které potkal podobný životní osud. Rampy pro vozíčkáře staví z kostek lega.
„Pro mě je to jenom o snaze přinutit svět o trochu více vnímat bezbariérové cestování,“ řekla agentuře Reuters. „Každý se najednou může dostat do situace, kdy se ocitne na vozíku, jako se to stalo mně,“ dodává.
Poté, co Ritě její kamarádka na vozíku řekla, že se nedokáže sama dostat z obchodu bez pomoci čtyři lidí, kteří ji snesou, se začala rodit myšlenka. Později se nechala inspirovat zdravotnickým časopisem. V něm byla žena vyjíždějící na svém vozíku rampu z lega, píše RTE. A nápad byl na světě.
Rita pracuje na částečný úvazek. K tomu začala se svým manželem ve volném čase tvořit legové rampy bez nároku na honorář. Často stavění věnuje až několik hodin denně svého času. Aby nájezdová rampa držela pohromadě, lepí k sobě řady kostek z lega lepidlem.
„Jsme rádi za každý obchod, který za námi příjde s tím, že chce naši rampu. Dáváme jim je zadarmo, nikdo na tom nechce vydělat peníze,“ cituje Ritu server iNews. V jejím městě je jich už dvanáct a další se staví.
A proč ke své „misi“ používá zrovna lego? Samozřejmě by dobře posloužily i rampy ze dřeva nebo hliníku, tvrdí. Zpráva, kterou se tím snaží šířit, by se ale nedostala do světa, neboť by její výsledek tolik nevyčníval.
„Nikdo neprojde kolem barevné rampy z lega, aniž by se na ni podíval. Ať už jsou to děti, které se snaží oddělit jednotlivé kostičky, nebo dospělí, kteří vytáhnou mobil, aby si to mohli vyfotit,“ říká Rita Ebel.
Žena se ale musí spoléhat na dárce, kteří ji kostky lega poskytnou. To je složité, jelikož ne všechny rodiny si mohou dovolit dát své hračky pryč. Rampy vytváří manželé na objednávku a každý jednotlivý výtvor se skládá ze stovek kostek lega a váží několik kilogramů, píše RTE.
Kromě toho, že rampy pomáhají lidem na vozíku, je vítají také místní obchody. „Je to skvělý nápad,“ okomentovala Rity práci Malika El Harti, která si nechala postavit jednu rampu ke svému salónu.
Německý pár inspiroval ostatní lidi po světě. A jelikož nemůže být Rita ve všech koutech zeměkoule najednou, posílá instrukce do ostatních zemí. „Zatím jsme je poslali do Švýcarska a Rakouska. Momentálně jsem v kontaktu s turistickým sdružením ve Španělsku, které nabízí bezbariérové cestování,“ říká Rita.
„Mají velký zájem dostat rampy do Španělska,“ dodává. Také se jí prý ozvaly školy z Německa a Spojených států.