reklama
CNN Prima News invalidní vozík

invalidní vozík

Výpis příspěvků ke štítku „invalidní vozík“

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

23. září 2021 22:02

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

Ondra v sedmi letech zkolaboval na lyžích. Vážná diagnóza rodinu zaskočila

7. září 2021 15:59

Ondřej Sot se narodil s genetickým onemocněním, při kterém postupně ochabují svaly. Duchennova svalová dystrofie, která postihuje převážně chlapce, se projevuje postupně. Ondra se tedy stejně jako ostatní pacienti s touto diagnózou narodil jako zdánlivě zdravé dítě. Už ve školce se ale začaly objevovat první příznaky této velmi zákeřné nemoci, která pacienta postupně upoutá na vozík.

Doktoři jí předpovídali dva roky života. Anna jejich prognózy mnohonásobně překročila

30. srpna 2021 07:24

Spinální svalová atrofie (SMA) je vrozené onemocnění, které způsobuje ochabování a ubývání svalstva. Lidé s touto nemocí mají problém s hybností, dýcháním a mnoho dalších obtíží. Srpen je od roku 1996 považován za mezinárodní měsíc této zákeřné nemoci, která zásadním způsobem zasahuje do života. Přečtěte si příběh jednadvacetileté Anny Hlavicové, která trpí spinální atrofií 1. typu. I přesto, že podle prognóz lékařů se neměla dožít ani dvou let, je z ní dnes mladá a usměvavá dívka, která se snaží brát svou nemoc s nadhledem.

Nelu brutálně znásilnil soused. Po pokusu o sebevraždu skončila na vozíku a prosí o pomoc

12. srpna 2021 10:09

Nelu před čtyřmi lety v jejím bytě brutálně znásilnil její tehdejší soused. Dívku po útoku sužovaly těžké psychické problémy a pokusila se o sebevraždu skokem ze čtvrtého patra. Utrpěla četná poranění, zlomila si na dvou místech páteř a od té doby je na invalidním vozíku. Nyní se snaží vrátit do normálního života, nemá na to však dostatek financí. Proto založila sbírku, která by jí pomohla pronajmout si bezbariérový byt.

Hvězda seriálu Přátelé trpí rakovinou prostaty. Je upoutána na invalidní vozík

22. června 2021 10:36

Herec James Michael Tyler, který ve slavném komediálním seriálu Přátelé ztvárnil blonďatého číšníka Gunthera, odhalil, že bojuje s rakovinou prostaty ve čtvrtém stadiu. Nemoc mu zabránila, aby se osobně objevil v nedávném pořadu Přátelé: Zase spolu (Friends Reunion Special). Teď by rád svou osvětou zachránil alespoň jeden další život.

Nemohla jsem odklepnout cigaretu, popsala Jára začátek nemoci. Skončila na vozíčku

21. června 2021 08:15

Když najednou paní Jára nemohla odklepnout cigaretu, nejdřív si myslela, že trpí syndromem karpálního tunelu. Jenže diagnóza byla daleko horší – amyotrofická laterální skleróza známá pod zkratkou ALS. Nemocný postupně ztrácí kontrolu nad svaly a jejich pohyby. Jára s neurologickým onemocněním, které přitom postihuje častěji muže než ženy, bojuje už šest let. Přestože je dnes upoutaná na invalidní vozík, snaží se nevzdávat a žít naplno, jak jen to jde.

Kuba začal ve čtyřech letech padat. Ochabuje mu svalstvo a podpůrná léčba je nákladná

7. června 2021 09:12

Jakub Gregor (11 let) se až do čtyř let vyvíjel jako ostatní děti v jeho věku. Rád běhal, plaval, lezl kde se dalo. Ve čtyřech letech se vše změnilo. Zničehonic začal často padat a po nějaké době byl více na zemi než na nohou. Následovalo kolečko lékařských vyšetření, které nakonec odhalilo krutou diagnózu. Kuba trpí genetickým onemocněním, při kterém postupně ochabují svaly. Jedná se o takzvaný Leigh syndrom. Tato nemoc se zatím nedá léčit, jen zpomalit.

reklama